Formula 1/ Max Verstappen e nis aty ku e mbylli, fiton garën e parë të sezonit në Bahrein! Edhe Ferrari në podium

Formula 1/ Max Verstappen e nis aty ku e mbylli, fiton garën e parë të sezonit në Bahrein! Edhe Ferrari në podium

Nga gara e Bahrein

Formula 1 ka filluar sezonin e ri dhe në cirkuitin e Bahrein fitues doli Max Verstappen. Kampioni në fuqi nuk zhgënjeu dhe nga nisja në 'pole-position'  e mbylli në krye garën, duke treguar se skuadrat e tjera bënë shumë zhurmë dhe në fund asgjë sa i takon rivalitetit. 

Piloti i Red Bull tregoi edhe njëherë se skuderia austro-angleze dominon në pistë, me holandezin që la pas me 22 sekonda shokun e skuadrës, Sergio Perez, duke treguar dominimin në pistë të Red Bull.

Ferrari dukshëm ka përmirësuar makinat dhe dy pilotët e saj Carlos Sainz dhe Charles Leclerc dolën në vendet tre dhe katër, me "Kokëkuqen" italiane që merr një vend në podium dhe pikë të rëndësishme në garën për konstruktorë.

Hamilton me Mercedes merr vendin e shtatë, shumë larg nga pritshmëritë. Garë e mirë për McLaren, me Piastrin dhe Lando Norris që janë mes dhjetë më të mirëve. Edhe Fernando Alonso siguroi zonën e pikëve me Aston Martin. Për t'u përmendur gara e mirë e Georghe Russell, që çoi Mercedesin e tij në vendin e pestë pas Ferrarit.

Ndalesa e radhës (e dyta) në Botërorin e Formula 1 për sezonin e ri është pista e Arabisë Saudite, aty ku më 9 mars skuadrat do garojnë në cirkuitin e Jeddah.

Verstappen me trofeun

Renditja në Bahrein:

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

EMRAT/ Të dënuar e akuzuar për vepra të ndryshme penale, ekstradohen nga Italia, Gjermania dhe Greqia në Shqipëri 3 shqiptarë

EMRAT/ Të dënuar e akuzuar për vepra të ndryshme penale, ekstradohen nga Italia, Gjermania dhe Greqia në Shqipëri 3 shqiptarë