FOTO/ Ka fituar 2 Kupa Bote dhe mban katër yje në fanellë, Uruguaji shkakton polemika në Katar! Historia e panjohur nga FIFA

FOTO/ Ka fituar 2 Kupa Bote dhe mban katër yje në fanellë, Uruguaji shkakton polemika në Katar! Historia e panjohur nga FIFA

Kombëtarja e Uruguajit

Uruguaji barazoi 0-0 me Korenë e Jugut në grupin H të Botërorit. Në ndeshjen debutuese, skuadra nga Amerika Jugore kishte katër yje në fanellën e saj. Ky gjest ka shkaktuar polemika në Katar, me Uruguajin që ka fituar dy kampionate Botërore por mban katër yjë. Kujtojmë se Uruguaji ka fituar në 1930 kampionatin e parë Botëror të organizuar në vendin e vet, teksa në 1950 ka fituar Botërorin e organizuar në Brazil. Dy yjet shtesë te Uruguaji i mbajnë për fitoret në vitin 1924 dhe 1928, që FIFA i njeh si Olimpiada vere dhe jo si Botërore.

Olimpiadat e Verës:

1924/ Uruguaj 3-0 Zvicër (Paris)

1928/ Uruguaj 3-2 Argjentinë (Amsterdam)


Lajmi kryesor:

KATAR 2022/ Ndeshje 'shterpë' në grupin H, Uruguaji dhe Koreja e Jugut shumë raste për asgjë (VIDEO)


S.DH/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

KATAR 2022/ Nuk pranon statusin e zëvendësuesit, Ronaldo thyen rregullin! Stërvitet me titullarët

KATAR 2022/ Nuk pranon statusin e zëvendësuesit, Ronaldo thyen rregullin! Stërvitet me titullarët