Fotot e mrekullueshme të Muzeut prej Qelqi (FOTO)

Muzeu i Qelqit në Siattle

Muzeu i qelqit në Siattle është një ndër më të famshmit në botë dhe gjithmonë është vizituar nga turistë të të gjitha vendeve.

Muzeu përmban artin e çuditshëm të xhamit të Dale Chihuly, një nga artistët më të famshëm në botë që bën art nëpërmjet qelqit.

 Skulpturat abstrakte me ngjyra të ndezura janë vendosur brenda dhe jashtë ndërtesës.

Siattle është qyteti ku nisën punimet e para të qelqit në Amerikë.

Shtëpia prej qelqi është vepra kryesore e artistit Dale Chihuly. Në muze ndodhet galeria “Pylli prej Qelqi” dhe galeria “Sealife” përsëri e Chihuly e cila ka një skulpturë 20 metra të lartë e frymëzuar nga gjallesat detare.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se opozita parlamentare do t'a bllokojë Reformën Zgjedhore duke votuar kundër në kuvend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Sherri mes dy familjeve në Berat për ullinjtë/ Arrestohet autori, në hetim 3 të tjerë