FOTOT/ Pak javë nga inagurimi, çfarë ndodh në bazën ajrore të NATO-s në Kuçovë

FOTOT/ Pak javë nga inagurimi, çfarë ndodh në bazën ajrore të NATO-s në Kuçovë

Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë

Baza ajrore e Aleancës së Atlantikut të Veriut (NATO-s) në Kuçovë do të hapet në fillim të muajit mars. Lajmin e bëri me dije sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken gjatë deklaratës që pati dje për mediat në Tiranë.

Në total investimi kap një vlerë prej rreth 50 milionë euro. Kontributi i palës shqiptare shkon në rreth 10% të vlerës së përgjithshme të investimit në këtë bazë, e cila me investimin e NATO-s do të kthehet në një bazë taktike të dislokueshme për avionët e NATO-s.

Punimet për bazën ajrore të vetme që do ketë NATO në Ballkan kanë nisur rreth 2 vite më parë.

Ndërsa, Shqipëria është vetëofruar për të pasur edhe një bazë detare të NATO-s në Durrës, çështje për të cilën, Blinken tha se po bëhen diskutimet me NATO-n.  

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Dardan Muri: 17/02/2024 14:02

  O rrypa kuptoni se nje vend i vogel si i jòni eshte me fat te kete aleat Ameriken dhe Naton.Kush mburret me Enverin eshte nje idiot qe lahet 1 here ne muaj e mban ere perc.

  Përgjigju
 • Eei: 17/02/2024 13:32

  50 ml€ nga foto sduket naj investim apo ndertes moderne vec asfalt

  Përgjigju
 • Alb: 17/02/2024 13:00

  A to shpijat si jan afer si kan me ja dal me zhurmen?

  Përgjigju
 • Fusha e Akërrnis: 17/02/2024 12:52

  Po ca fush leshi do bejn keta or aman,baza e Natos e vetmja në Ballkan ndërtuar ne mes te fshatit,kan ngritur 2 kapanone aty,unë isha i vogël kur vinin reaktivat në Akerrni,kishe qejf te shikoje organizimin dhe funksionimin qe bente xhaxhi,tamam fuqi ushtarake jo si tani që jemi cop cop,vetem reklamë

  Përgjigju
 • Maks: 17/02/2024 06:08

  Ore me falni per injorancen Kur nje qeveri demokratike do te hyj ne nje organizat ushtarake apo jep bazat e veta ushtareke nje shteti tjeter apo grup shtetesh duhet te pyes popullin apo jo Ose duhet te bej referendum qe duan apo sduan qe persiper kokave tona te fluturojn aeroplanet e huaj He ju kam rixha me ktheni nji pergjigje

  Përgjigju
  • Eri: 17/02/2024 09:18

   O vlla po ty sot te pollen apo vjen ke jetuar ne ndonje planet tjeter deri me sot. Po ne kemi nja 20 vjet qe jemi ne Nato e ato gjera qe pyet ti jane bere me kur ishin per tu bere.

 • iliri: 17/02/2024 03:58

  aty shikohet nje piste ,,,dhe nje rremuje shtepiash dhe ndertesash alla -shqiptare pas 1990,,-toke e xanun...c'na gjeti, a kane pare keta plehra sesi i kane bere shtepite ne itali e greqi ku kane qene,,rrace e keqe,,,shtepite behen ne koder dhe fusha lihet per te mbjella...

  Përgjigju
  • lexues: 17/02/2024 08:38

   pista ka qene se cfare eshte bere nuk e kuptoj 50 mil euro!

 • Sondazhi i ditës:

  Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë