FOTOT/ Hapen 4.5 nga 6 km në Tunelin e Llogarasë, Rama: Do të afrojë bregun e Jonit me aeroportin ndërkombëtar të Vlorës

FOTOT/ Hapen 4.5 nga 6 km në Tunelin e Llogarasë, Rama: Do të afrojë bregun e Jonit me aeroportin ndërkombëtar të Vlorës

VLORË- Janë hapur 4.5 nga 6 kilometrat e projektit të Tunelit të Llogarasë. 

Ka qenë kryeministri Edi Rama që ka postuar disa foto nga ky projekt që synon të afrojë bregun e Jonit me aeroportin ndërkombëtar të Vlorës.

Rama shkruan mes të tjerash se ky projekt do të rrisë ndjeshëm kuotat e industrisë shqiptare të turizmit.

"Tuneli i Llogarasë ku tanimë janë hapur 4.5 nga 6 kilometrat e projektit që do ta afrojë bregun e Jonit me aeroportin ndërkombëtar të Vlorës dhe rrisë ndjeshëm kuotat e industrisë shqiptare të turizmi", shkruan Rama.

Punimet kanë nisur në fund të Nëntorit të vitit të kaluar dhe pritet të përfundoj ndërtimi në vitin 2024. Ky investim kushton afro 140 milionë euro, dhe kjo vepër konsiderohet si ndër më të rëndësishmet infrastrukturore për jugun e vendit, që pritet të shkurtoj distancën nga Dukati në Palasë nga 30 minuta në vetëm 7 minuta.

Ky tunel pritet të ketë një impakt të rëndësishëm në zhvillimin e turizmit të jugut të Shqipërisë.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lui: 14/11/2022 13:21

  Shpresoj te jete me cilesi me te mire se ai i Kardhiqit. Tuneli i Kardhiqit mund te quhet thjeshte nje vrime ne mal, por jo tunel. Duket si korridor shtepie, aq i ngushte eshte. As 40-50cm trotuar nuk kane vendosur. Per mos folur per cilesine e punimeve te asfaltit. Sa fillon ngjitja, hyn ne tunel dhe fillon zbritja makina lekundet tere kohen, sikur je ne traget me 3-4 balle det. Uroj qe ky i Llogarase te jete me i mire.

  Përgjigju
 • Ardi Nuries: 13/11/2022 20:43

  Do mbahesh mend si Kryeministri me i mire pas Ali Pashait

  Përgjigju
 • Andi: 13/11/2022 19:58

  Mezi presim ta inagurojme

  Përgjigju
 • Beni: 13/11/2022 19:58

  Bravooo investim gjigand

  Përgjigju
 • Armand: 13/11/2022 18:47

  Aman se ka qen dhimbje koke ne vete ajo rruga

  Përgjigju
 • Denis: 13/11/2022 18:19

  Te mbaroje sa me shpejt qe ta kemi gati per te ikur ne jug

  Përgjigju
 • cmenduri numrash: 13/11/2022 17:17

  impakt i rendesishem tuneli!!! lexoni o njerez. tuneli do zjelli zhvillimin vet po e thua nga 25 min ne 7 min. dmth me 18 min diference kohe mori zhvillim turizmi? une ndonjhre mendoj qe i cmenduri jam une jo kryeministi dhe ju

  Përgjigju
 • Toni: 13/11/2022 14:58

  Gjithmone keni menduar ne te mire te popullit

  Përgjigju
 • Soni: 13/11/2022 14:57

  Nje investim ndihmues per te gjithe ne

  Përgjigju
 • Ser: 13/11/2022 14:38

  Ta gëzojë Samir Manja tunelin për resortin e vet,.. me lekët tona

  Përgjigju
 • Luan: 13/11/2022 14:24

  Na ndero per sezon veror kjo rruge , per 10 min ne dhermi hallall

  Përgjigju
 • Alban: 13/11/2022 14:19

  Deri ne sezonin e ardhshem veror shpresojme te jete gati

  Përgjigju
 • Alda: 13/11/2022 14:13

  Po ka lezet pune konkrete jo si saliu qe nga njera ane priste shirita dhe asgje sbente nga ana tjeter

  Përgjigju
 • Eva: 13/11/2022 13:53

  Projekt qe do te perfundoj shume shpejt dhe do te jet gati per sezonin tjeter

  Përgjigju
 • Kevi: 13/11/2022 13:52

  Hallall i qoft Rames vetem ky mund ta boj shqiperine

  Përgjigju
 • titi: 13/11/2022 12:58

  plus afrimit te airoportit por dhe afrim te turisteve

  Përgjigju
 • Eno: 13/11/2022 11:54

  Shpresoj qe tuni te jet gati deri sezonin e ardheshem te veres

  Përgjigju
 • Ani: 13/11/2022 11:51

  Projekt i cili do na inlehtesoj akoma dhe me shume udhetimin

  Përgjigju
 • Ani: 13/11/2022 09:36

  Pirdh pirdh i thuaj kryeministrit, se me cfare njerezish do mbushu volumin e punes nje zot e di. Rasti i ngjajshem eshte Brindisi me rrethi mbi 1 milion banor edhe eshte thjesht aeroport i brendshem. Rrofte kokaina qe i con lart me presh.

  Përgjigju
 • Ncn: 13/11/2022 09:11

  Tuneli i rezorteve te oligarkeve, jo per te lidhur aeroportin qe do ndertohet nga oligarket ne zone te mbrojtur.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

'Farsë tragjikomike', debati i Ramës me ambasadorin rus në OKB tërbon Kremlinin

'Farsë tragjikomike', debati i Ramës me ambasadorin rus në OKB tërbon Kremlinin