20-vjeçari shqiptar kapet në ‘shtëpi bari’ në Britani, fqinjët e 'spiunuan'! Droga me vlerë 40 mijë £

20-vjeçari shqiptar kapet në ‘shtëpi bari’ në Britani, fqinjët e 'spiunuan'! Droga me vlerë 40 mijë £

'Shtëpia e barit' ku u kap shqiptari në Britani

Bekim Zyberaj 20 vjeç, ka rënë në prangat e policisë britanike. Mësohet se i riu akuzohet për kultivim kanabisi në ambiente të mbyllura, ndryshe njihen si ‘shtëpi bari’.

I riu shqiptar, mësohet se kishte hyrë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ndërsa autoritetet e kanë dënuar me 8 muaj burg. Në banesë autoritetet vendase gjetën 139 rrënjë kanabisi.

Nëse droga do të dilte në treg, thuhet se do të kapte një vlerë rreth 40 mijë paundë.

Fqinjët u shqetësuar nga era e kanabisit
Mediat britanike bëjnë me dije se ishin fqinjët ata që e denoncuan 20-vjeçarin Zyberaj. Ata i thanë policisë se era e kanabisit që vinte nga një banesë afër tyre po i shqetësonte. Sipas raportimeve, i riu shqiptar është shfrytëzuar nga bosët e drogës në Britani që të kujdesej për bimët narkotike.

Gjykata: 8 muaj burg dhe 100 orë pune pa pagesë
Avokatja e shqiptarit, Stephen Constantine teksa mbronte 20-vjeçarin, tha se ai ka punuar më herët në sektorin e ndërtimit në Mançester ndërsa shtoi se ai është shfrytëzuar.

Gjykatësi tha gjithashtu se ai është përdorur nga bandat kriminale ndërsa do të vuajë dënimit prej 8 muajsh dhe duhet të bëjë 100 orë pune pa pagesë në komunitet.

Sa i përket drogës dhe pajisjeve të gjetura gjatë operacionit të policisë, do të asgjesohen.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Fatos Tarifa: Përgjigje reagimeve pas shkrimit tim për kryebashkiakun Veliaj

Fatos Tarifa: Përgjigje reagimeve pas shkrimit tim për kryebashkiakun Veliaj