Franca lehtëson kufizimet, heq përdorimin e maskës në ambjente të hapura dhe shterrethimin gjatë natës

Pas përmirësimit të situatës epidiomologjike në vend dhe rritjes së numrit të të vaksinuarve Franca heq kërkesën për të mbajtur maskë në ambiente të hapura. Gjithashtu është marrë vendimi për t'i dhënë fund më herët seç parashikohej edhe të shtetrrethimit gjatë natës.

Lehtësimi i masave u njoftuan nga Kryeministri Jean Castex, i cili theksoi se detyrimi për të mbajtur një maskë në publik hiqet nga e enjtja ndërsa shtetrrethimi gjatë natës do të hiqet nga e diela, dhjetë ditë më herët sesa ishte planifikuar.

Franca regjistron mesatarisht rreth 3,900 raste të reja çdo ditë, nga 35,000 në pikun Mars-Prill.

Mbi 58% e popullsisë së rritur të Francës ka marrë të paktën një dozë vaksine COVID-19.

 Të martën, në Francë po ashtu u fillua me vaksinimin e personave nga 12-18 vjeç si pjesë e një përpjekjeje për të mbrojtur qytetarët ndërsa kufizimet po hiqen gradualisht.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nisja e vitit të ri shkollor të hënën, a jeni dakord me mësimin me turne dhe orët e shkurtuara për nxënësit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Do të ngresh një bujtinë, fermë apo biznes në fshat? Veliaj prezanton nismën për gratë dhe vajzat e Tiranës