Franca përmbys Belgjikën e luan me Spanjën në finalen e Ligës së Kombeve, Brazili di vetëm të fitojë ndërsa Argjentina 'ngec'

Spanjë-Francë është finalja e edicionit të dytë të Ligës së Kombeve në program të dielën në “San Siro”. Në Torino në gjysmëfinalen e dytë mes Belgjikës dhe Francës pati spektakël ku “gjelat” përmbysën belgët. Franca fitoi 3-2 ndaj Belgjikës dhe fluturoi në finalen e madhe falë një pjese të dytë fantastike.

Belgjika e mbylli pjesën e parë në avantazh të dyfishtë falë golave të Carrasco e Lukakut të shënuar në harkun kohor të tre minutave 37-të dhe 40-të. Por në pjesën e dytë Franca fillimisht barazoi me dyshen e sulmit Benzema e Mbappe që shënuan në minutat 62 dhe 69-të dhe në minutën e 90-të Theo Hernandez me një silurë mposhti sërish portierin Courtois dhe i dha fitoren Francës. Franca dhe Spanja do të “luftojnë” për trofeun e Ligës së Kombeve të dielën ndërsa finalja e vogël do të jetë Itali-Belgjikë.

Në kualifikueset e Kupës së Botës të zonës së Amerikës së Jugut Brazili di vetëm të fitojë dhe kryeson me 27 pikë të plota pas 9 ndeshjesh. Seleçao mposhti 3-1 Venezuelën në transfertë.

Argjentina ngeci në barazim pa gola ndaj Paraguait në transfertë. Messi me shokë nuk shënuan dot dhe mbajnë vendin e dytë në grupin kualifikues me 19 pikë. Uruguaj-Kolumbi u mbyll pa gola./ Përgatiti Andi Kapxhiu

 

 

J.SH./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

SHBA do të shtyjë Gjermaninë që të ndalojë Nord Stream 2 nëse Rusia sulmon Ukrainën