Nis fushata zgjedhore në Francë, republikanët ndahen në lista! Sarkozy: Ishte një gabim të bëhesh aleat me Le Pen

Nis fushata zgjedhore në Francë, republikanët ndahen në lista! Sarkozy: Ishte një gabim të bëhesh aleat me Le Pen

Jordan Bardella

Është një garë me kohën për të gjithë, edhe për Emmanuel Macron. Ishte ai që shpalli zgjedhjet e parakohshme legjislative. Dhe ndoshta as kreu i shtetit nuk e kishte imagjinuar se sa mund të përshpejtohej koha politike në një javë. Prej mbrëmjes së djeshme, me depozitimin e listave, ka nisur realisht fushata elektorale në kuadër të raundit të parë, të dielën e 30 qershorit. Nëse e majta arriti të bashkohej në Frontin e Ri Popullor, mes shumë kontradiktave, e djathta u nda pas vendimit të Presidentit Eric Ciotti për t'u bashkuar me Partinë e Kuvendit Kombëtar të Marine Le Pen.

Në fund do të jenë rreth shtatëdhjetë zona në të cilat do të ketë kandidatë të përbashkët. Krahu disident i Republikanëve, i mishëruar nga figura të rëndësishme si presidenti i Senatit, deri më tani është mposhtur në nivel ligjor, por ka paraqitur kandidatë në mbi 400 zona zgjedhore, duke përfshirë atë ku presidenti i Republikanëve kandidon nën procedura e “përjashtimit” nga ndeshja.

Sarkó mban anën

Nicolas Sarkozy është kundër marrëveshjes me Le Pen. Ish-presidenti e cilëson aleancën e propozuar nga Ciotti si “të papërshtatshme”, një gabim strategjik i destinuar, sipas tij,  të shndërrojë partinë historike në një “shtojcë” të lepenistëve.

“Kur e djathta republikane është kaq e dobët, do të thotë të përvetësohesh”. Sarkozy më pas nënvizon moshën e re të Jordan Bardella, kandidatit njëzet e tetë vjeçar për kryeministër nëse RN fiton: "Ai duhet ende të kompensojë mungesën e përvojës së tij dhe ky është një problem i madh." Gjykimi për shpërbërjen e Asamblesë Kombëtare nga Macron është gjithashtu kritik. “Është një rrezik i madh për një vend tashmë të thyer, sepse mund të bjerë në kaos”.

Makronistët

Projeksionet e para për mandatet, bazuar në synimet e votimit, vazhdojnë t'i japin një prirje të favorshme RN-së, e cila mund të dalë e para në raundin e parë në pothuajse dy të tretat e zonave zgjedhore, sipas një përllogaritjeje nga Figaro. Shumica makroniste do të kualifikohej vetëm në 41 zona zgjedhore për raundin e dytë (7 korrik), ku balotazhet do të ishin kryesisht midis të djathtës ekstreme dhe Frontit Popullor. “Në këtë rast do të votoja për RN-në”, tha dje tetëdhjetë vjeçari Serge Klarsfeld, një “gjuetar nazist” i njohur dhe figurë karizmatike e komunitetit hebre francez. Sipas Klarsfeld, partia e Le Pen "ka bërë mutacionin e saj" dhe "mbështet hebrenjtë". Përkundrazi, vazhdon ai, e majta ekstreme "është nën ndikimin e France Insoumise me ‘erëra’ antisemite dhe anti-sionizëm të dhunshëm".

Fronti popullor

“Unë kam shumë respekt për institucionet dhe nuk ndjek kaos institucional”, premtoi ndërkohë Le Pen, duke premtuar “bashkëpunim” me Macron. Listat e kandidatëve të RN përfshijnë edhe motrën e lideres, Marie-Caroline Le Pen, e cila kandidon në zonën elektorale Sarthe, rreth Le Mans. Pas hyrjes në fushë të François Hollande, kandidat me bllokun e majtë në zonën elektorale Corrèze, në Francën qendrore, ish-kryeministri socialist Lionel Jospin mbështet koalicionin mes të majtës, i parë si një "digë" e nevojshme kundër të djathtës ekstreme. Fronti Popullor nuk e ka bërë ende publik kandidatin për kryeministër. “Unë nuk do të jem kurrë problemi, unë jam gjithmonë në anën e zgjidhjes”, siguron Jean-Luc Mélenchon për të shuar polemikën me ata që, si Raphaël Glucksmann, kanë vënë veton mbi emrin e tij në drejtimin e një ekzekutivi të majtë.

Për të zbutur tensionet në të majtë, deputeti i France Insoumise, Adrien Quatennens, i dënuar për dhunë ndaj gruas së tij në vitin 2022 dhe për rrjedhojë u bë “i paparaqitshëm” për shumëkënd, ka vendosur të mos kandidojë më në zgjedhjet legjislative. Në vend të tij, e majta paraqet një tjetër kandidaturë, Aurélien Le Coq. Është një nga rastet e shumta që përplasen në një aleancë që bashkon personalitete dhe tendenca shumë të ndryshme, nga reformistët liberalë si Glucksmann te ish-presidenti Hollande, deri te antikapitalisti Philippe Poutou, i sulmuar për pozicionet e tij ekstreme pro-palestineze dhe i mbiquajtur "zëdhënësi i Hamasit"./La Repubblica

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Kaosi me sistemet e IT në botë, shërbimet globale po i rikthehen funksioneve

Kaosi me sistemet e IT në botë, shërbimet globale po i rikthehen funksioneve