Fraza 'nuk do ta bënte kurrë' nuk vlen për Vladimir Putin, a do ta shtypë ai butonin bërthamor?

Fraza 'nuk do ta bënte kurrë' nuk vlen për Vladimir Putin, a do ta shtypë ai butonin bërthamor?

Steve Rosenberg, korrespondenti i BBC në Moskë

Shumë herë e kam menduar ‘Putin nuk do ta bënte kurrë këtë’, por më pas ai e bën. ‘Ai nuk do të fillonte kurrë një luftë në Donbas.’ Ai e bëri.

‘Ai kurrë nuk do të fillonte një pushtim të plotë të Ukrainës.’ Ai e ka filluar. Fraza ‘nuk do ta bënte kurrë’ duket se nuk vlen për Vladimir Putin.

Dhe veprimet e Putin ngrejnë një pyetje të pakëndshme: ‘Ai kurrë nuk do të shtypte butonin bërthamor i pari, a do e bëjë?"

Nuk është një pyetje teorike. Udhëheqësi rus sapo ka vënë forcat bërthamore të vendit të tij në gatishmëri të lartë duke u ankuar për "deklarata agresive" nga liderët e NATO-s.

Kur ai njoftoi për ‘operacionin e tij special ushtarak’, ai bëri një paralajmërim rrëqethës.

"Për këdo që do të ndërhyjë nga jashtë, nëse e bëni këtë, do të përballeni me pasoja më të mëdha se sa mund të keni mendur që jeni përballur në histori".

Fjalët e Putinit duken si një kërcënim i drejtpërdrejtë i luftës bërthamore, thotë fituesi i Çmimit Nobel për Paqe, Dmitry Muratov, kryeredaktor i gazetës Novaya.

Ky është një kërcënim se nëse Rusia nuk trajtohet siç dëshiron ai, atëherë gjithçka do të shkatërrohet.

Nëse Putin do të zgjidhte opsionin bërthamor, a do përpiqej dikush në rrethin e tij të ngushtë që ta ndalonte atë?

Elitat politike të Rusisë nuk janë kurrë me popullin, thotë Muratov. Ata gjithmonë marrin anën e sundimtarit. Dhe në Rusinë e Putin-it, sundimtari është i plotfuqishëm.

/Analizë nga Steve Rosenberg, korrespondenti i BBC në Moskë/

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Igli Tare kërkon rikthimin në punë: Kjo është blerja më e 'goditur' deri tani në Serie A

Igli Tare kërkon rikthimin në punë: Kjo është blerja më e 'goditur' deri tani në Serie A