Fshirja e adresave të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, Cakaj bisedon me Sekretaren e Përgjithshme të KE: Të trajtohet me prioritet

Fshirja e adresave të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, Cakaj bisedon me Sekretaren e Përgjithshme të KE: Të trajtohet me prioritet

Gent Cakaj në bisedën virtuale me Marija Pejčinović Burić

Ministri i punëve të jashtme Gent Cakaj në një video telefonat të zhvilluar me Sekretaren e Përgjithshme të Këshillit të Evropës Marija Pejčinović Burić diskutuan për procesin e fshirjes së adresave shqiptare në Luginën e Preshevës.

“Ne presim që trupat përkatës të Këshillit të Evropës ta trajtojnë këtë çështje me vëmendjen e duhur, për të garantuar mbrojtjen e të drejtave themelore të shqiptarëve në Luginë”, shprehet Cakaj  në një postim në rrjetin e tij social Facebook.

Ai në postim theksoi se ky takim virtual nuk është veç se një aksion diplomatik për të ngritur alarmin e madh e rritur ndjeshmërinë ndërkombëtare për fshirjen e adresave e gjendjen e përgjithshme ekonomike, shoqërore dhe politike të shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc e Preshevë.

Një bisedë jashtëzakonisht e dobishme me Sekretaren e Përgjithshme të Këshillit të Evropës, znj. Marija Pejčinović...

Posted by Gent Cakaj on Thursday, December 3, 2020

 

 

 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

'Koha do t’ju shërojë dhimbjet...' horoskopi për ditën e sotme

'Koha do t’ju shërojë dhimbjet...' horoskopi për ditën e sotme