Ftesa e Ramës për Bashën që të zgjedhin presidentin e ri/ Topi: Do ishte hapi fatal për kryedemokratin

1620760776_topi3.jpg

Për Bamir Topin,  do ishte fatale për kryedemokratin Lulzim Bashën, nëse do pranonte ftesën e Ramës për të zgjedhur presidentin e ri, pa pasur një vendim përfundimtar nga Gjykata Kushtetuese për Ilir Metën.

"Bën mirë që nuk flet Basha, për një proces që e ka nisur mazhoranca, ai mund të kishte gojë nëse grupi i tij do ishte në parlament se do jepte mendimin e minorancës. Tani fatin politik të Komisionit dhe të votimin në parlament e kanë njerëzit e së djathtës që sot janë votat për Ramës. Pra nga kjo pikëpamje e gjej racionale që nuk flet apo që nuk i përgjigjet për ftesën për presidentin e Ramës. Nëse Rama hap një proces dhe e fut në rol për zgjedhjen e presidentit të ardhshëm, kjo do ishte hapi fatal për Lulzim Bashës. Pse? Se paragjykojnë një proces jo vetëm për votimin në parlament, por edhe vendimin e gjykatës Kushtetues", tha Topi në Report Tv.


Lajmi kryesor:

Kontestimi i 25 prillit/ Topi në Report Tv: 'Luftë' e Bashës për të ruajtur karrigen e tij, nuk është liruar nga Berisha që do pronësinë e përhershme të PD


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është rimëkëmbur ekonomia juaj familjare pas vështirësive të hasura gjatë pandemisë?×

Lajmi i fundit

John

Albin Kurtin pritet nga kancelari Kurz: Do vazhdojmë bashkëpunimin me Kosovën drejt integrimit europian