Fundi i pranverës, Liqeni i Fierzës kalon kuotën maksimale prej 296 m, më e larta ndër vitet e fundit (VIDEO)

Liqeni i Fierzës ka kaluar kuotën e tij maksimale prej 296 m. Situata e mirë e reshjeve në katër mujorin e parë të këtij viti ka rritur sasinë e prurjeve në bazenim më të madh ujëmbledhës në vend. Sasia e prurjeve ka kaluar 420 metër kub ujë në sekondë ndërsa aktualisht niveli i ujit është 297.1 metra mbi nivelin e detit, njëra prej kuotave më të larta të viteve të fundit dhe për periudhën e kësaj fund pranvere. 

Sot në Fierzë punojnë katër turbinat duke përmbushur nevojat për konsum të brendshëm. Sakaq, rezervat ujore të krijuara janë një premisë për të mbajtur kapacitetin e plotë prodhues në tre hidrocentralet e Kaskadës së Drinit, duke siguruar energji elektrike edhe për eksport. Sipas të dhënave të publikuara nga KESH, prodhimi ditor në HEC-in e Fierzës është 6800 MWh.

Ndërkohe, energjia elektrike ka dyfishuar prodhimin në tre muajt e parë të këtij viti, ndërsa eksportet u rritën me 3.3 herë, duke dhënë një kontribut të rëndësishëm në prodhimin kombëtar të vendit.

Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave, situata e mire e reshjeve në Janar-Mars të këtij viti u prodhua 3.344 Giga Vat orë energji kundrejt 1.546 Giga Vat të prodhuar një vit më parë. Importet në pjesën e parë të vitit ishin minimale, ndërsa eksportet arritën vlerën më të lartë të 3 viteve të fundit. Edhe përdorimi i energjisë elektrike është rritur në këtë periudhë, e mbështetur kryesisht nga bizneset, të cilët një vit më parë patën konsum minimal për shkak të situatës së karantinimit të vendit.  

M.Q./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Francë/ Hapi zjarr në festën e ditëlindjes së fqinjit, vrau 3 persona dhe më pas veten

Francë/ Hapi zjarr në festën e ditëlindjes së fqinjit, vrau 3 persona dhe më pas veten