G7 pranon të koordinojë hetimet për krimet e luftës

G7 pranon të koordinojë hetimet për krimet e luftës

1669740806_g7.PNG

Grupi i Shtatë demokracive të pasura (G7) po planifikon të krijojë një rrjet për të koordinuar hetimet për krimet e luftës në Ukrainë.

Kievi ka bërë presion që krimet e dyshuara të luftës në Ukrainë të ndiqen penalisht, siç u theksua nga fjalimi i zonjës së parë ukrainase, Olena Zelenska, para deputetëve të Mbretërisë së Bashkuar në orën e fundit, raportojnë mediat e huaja.

Pas një takimi të ministrave të drejtësisë të G7 në Berlin, një deklaratë e përbashkët thoshte se do të kishte një pikë kontakti qendrore kombëtare në çdo shtet për ndjekjen penale të krimeve ndërkombëtare. 

Ministri gjerman i drejtësisë Marco Buschmann tha: "Shqyrtimi gjyqësor i mizorive të kryera në Ukrainë do të zgjasë vite, ndoshta edhe dekada. Por ne do të jemi të përgatitur mirë dhe do të këmbëngulim për aq kohë sa të duhet”.

Ai shtoi se rrjeti do të thotë se provat mund të ndahen midis shteteve dhe organizatave ndërkombëtare. 

Viktimat e sulmit seksual duhet të regjistrohen në atë mënyrë që të jetë e pranueshme në gjykatë, kështu që ata do të duhet të japin deklaratën e tyre vetëm një herë, tha ai.


Lajmi kryesor:

Lufta, Kievi: 84 raketa ruse po hyjnë nga Deti i Zi në Mesdhe! Senati tërheq amendamentin që zgjati dërgesën e armëve në Kiev me një vit


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se do zbulohet pronari i 400 mijë € të vjedhura nga pastruesja?×

Lajmi i fundit

Greqia dhe Shqipëria bien dakord  për të kthyer lumin 'Vjosa' në një park ndërkufitar

Greqia dhe Shqipëria bien dakord për të kthyer lumin 'Vjosa' në një park ndërkufitar