Gacek: Shqetësuese që personat me COVID s’patën mundësi votimi, s’u ngrit asnjë qendër në spitale! Në shtëpi, mundësi kutitë e lëvizshme

Drejtuesja e misionit të OSBE-ODIHR-it Ursula Gacek tha se është shqetësuar për faktijn që personat e infektuar me COVID nuk mundën të votonin. Këtu ceku cfaktin se nuk u ngrit asnjë qendër votimi në spitale, sakaq tha se për të infetkuarit me COVID që ishin në shtëpi mund të ishin ngritur kuti vtë lëvizshme por edhe ata s’janë pa probleme.

“E para ka të bëjë me shpejtësinë e numërimit dhe raportimit të rezultateve. Sdo doja të shihja të sakrifikohej transparenca për shpejtësinë. Për mua saktësia është diçka që do të jetë e dukshme që në momentin kur do të ketë apelime apo kërkesa për rinumërime. Për herë të parë Shqiptarët patën mundësi jo vetëm të zgjedhin partinë por edhe të p[ërcaktoni nkandidatë të caktuar të asaj partie. Është e natyrshme që ky proces merr më shumë kohë, për mua shpejtësia e numërimit nuk më shqetëson më shumë. Më shqetëson se personat me covid spatën mundësi të votojnë. Në spitale su ngrit asnjë qendër votimi. 

Një mënyrë për ta lehtësuar votimin e personave që smund të dali nga shtëpia mbase do ishte një kuti e lëvizshme por edhe ato sjanë pa probleme. Është një vendim i vështirë për tu marrë. Përdorimi i kutive të lëvizshme apo mosdhënia mundësi e disa personave e drejta për të vendosur. Së treti ju folët për problemin e votuesve jashtë vendit. Në fakt siuata varion nga një vend në tjetrin paradshikimet në ligj janë por nuk ka standarde europiane. Shtetet duhet të krijojnë mundësinë e votimit jashtë vendit.Por ata mundësin e kanë pasur për tu kthyer por këtiu problemi janë kufizimet e covid. Kufizimet janë ndërkombëtare dhe sjanë vetëm për Shqipërinë. Covid ka krijuar sfida dhe kur përmendet, votuesit në Greqi keni parasysh se ne i kushtojmë një pjesë të rëndësishme punës sonë dhe pakicave kombëtare”, tha ajo.


Lajmi kryesor:

OSBE dhe Këshilli i Evropës: Po rivendoset besimi te zgjedhjet, procesi ishte transparent dhe i qetë, e diela dita më e mirë! Vrasja në Elbasan, ngjarja më e rëndë


Be.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e mbeshtesni nismen Ballkani i Hapur krijuar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Edison Ypi: Tefta ecte si kalë