Gara për parkun e energjisë diellore të Divjakës, Shalsi: Do të jetë një histori suksesi

1579527615_shals.jpg
Teksa Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë njoftoi këtë të hënë për nisjen e garës ndërkombëtare për investitorët e interesuar për projektin e parkut fotovoltaik të Divjakës që do të ketë një kapacitet të instaluar prej 140 MË, Ministri Eduard Shalsi është shprehur në Report Tv se kjo pritet të jetë një histori suksesi.  Ai ka shtuar se tashmë ka ardhur koha që përveç energjisë hidrike ka ardhur koha që Shqipëria të investojë edhe tek burime si, era e dielli.

"Dihet që e kemi kaluar fazën e emergjencës, po ndërtojmë bazën për të kaluar në një portofol të doversifikuar të energjisë. Duam të alternojmë burime solare, erën, dhe parqe diellore. Duke u mbështetur edhe në fakte që në përfundimin e gazsjellësit, të përdorim edhe gazin si burim energjie. Projekt gjigant, 140 megavat. Është bërë me afate dhe në finale do të shpallet fituesi i Karvastas. Kemi studim të mirëfilltë të zonës. Do të jetë një histori suksesi. Është i rëndësishëm ky projekt. Presim një garë të madhe se janë më shumë interes." tha Shalsi.


Lajmi kryesor:

675 mijë euro nga lobi rus/ Eduard Shalsi në Report Tv: Të ndjekim faktet nëse PD u financua për të penguar integrimin (VIDEO)


E.L./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    COVID-19/ Ju duket i drejtë vendimi për shtyrjen pa afat të masave kufizuese?