Gatime nga zonja Albana, Birjam Peshkopie

Birjam peshkopie 

Përbërësit:

4-5 racione mish

1 qepë mesatare

3-4 lgj vaj ulliri

2 filxhanë çaji oriz

6 filxhanë lëng mishi

Nenexhik

Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht vendosim mishin të ziejë. 

Më pas kaurdisim qepën e grirë imët. Sapo qepa të fillojë të zverdhet shtojmë orizin dhe lëngun e mishit në raport 1 me 3. Vendosim racionet e mishit, hedhim kripë, piper dhe nenexhik. E vendosim tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius derisa orizi të bëhet pilaf i shkrifët dhe mishi të marrë ngjyrë të bukur. 

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Kreu i OBSH: Pandemia nuk është afër fundit! Varianti 'Omicron' nuk është më pak i rrezikshëm