Gatime nga zonja Albana, Bullgur me melçi

Bullgur me melçi

Përbërësit:

1 gotë bullgur

2 gota ujë

250 gr melçi

1 lgj vaj ulliri

1 lgj rrush i thatë

1 lgj stika pishe

1 qepë e vogël

1 kokërr domate

1 spec jeshil

1 spec i kuq

1 lç gjalpë

Kripë, piper

Përgatitja:

Në një tigan vendosim vajin e ullirit, gjalpin, sapo të ngrohen pak vendosim stikat e pishës dhe i skuqim derisa të marrin pak ngjyrë. Më pas shtojmë qepënn dhe e kaurdisim derisa të bëhet transparente. Shtojmë mëlçitë të prera në kubikë dhe vazhdojmë kaurdisjen derisa mëlçitë të zbuten. Më pas shtojmë specat dhe domaten e grirë në rende ose kubikë të vegjël. Rregullojmë dhe rrushin e thatë të cilin e kemi zbutur më parë në ujë. Në fund hedhim ujin dhe e lëmë bullgurin të ziejë për 15 minuta. Më pas fikim sobën dhe e lëmë gatimin të pushojë për 20 minuta dhe më pas e shërbejmë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës