Gatime nga zonja Albana, Çervish tradicional me mish pule/ Mollë të skuqura si petulla

ÇERVISH TRADICIONAL ME MISH PULE (Receta e vjetër e gjysheve me super shije)

 

4-5 kofsha pule

6-7 lgj miell 

2 lgj kos

1 lugë e mesme vegetë

1 lugë e mesme piper i kuq

3 thelpinj hudhër

Lëng pule

Kripë

 

Skuqim miellin në një tigan me lugë druri derisa të marrë një ngjyrë të errët dhe të shkëputet nga tigani. Shtojmë vegetën dhe piper të kuq, i përziejmë mirë dhe më pas shtojmë lëngun e pulës, të cilin e marrim pasi ziejmë kofshët me pak kripë. Vazhdojmë trazimin duke shtuar herë pas here lëng pule. Në fund, pasi masa të bëhet kremoze shtojmë përsëri pak piper të kuq. 

Çervishin e përgatitur e hedhim në një tavë, vendosim kofshat e pulës. Trazojmë pak vaj me piper të kuq dhe e hedhim mbi kofshat e pulës. Vendosim tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 15-20 minuta. 

 

MOLLË TË SKUQURA SI PETULLA

Pwrbwrwsit:

2 mollë jeshile

2 lgj miell

5 lgj ujë

1 majë luge pluhur pjekës 

1 vezë 

1/2 lç kanellë

Vaj për skuqje

Mjaltë

Pwrgatitja:

Presim mollët në feta të rrumbullakëta. Përziejmë mirë në një tas miellin me ujë, vezë, fryrës dhe kanellë. Lyejmë fetat e mollëve dhe i zhysim një e nga një në vaj shumë të nxehtë. I vendosim më pas në letër kuzhine për të përthithur vajin dhe i servirim duke i shtuar sipër mjaltë. 

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Berisha falënderoi kandidatin e PD në Krujë për tërheqjen, Bejko: Tregues se fshihet pas këtij vendimi

Berisha falënderoi kandidatin e PD në Krujë për tërheqjen, Bejko: Tregues se fshihet pas këtij vendimi