Gatime nga zonja Albana, Domate e mbushur me kërpudha/ Fileto peshku role me perime

Domate e mbushur me kërpudha

Përbërësit:

4 domate

50 gr qepë

200 gr kërpudha

100 gr proshutë 

1 thelpi hudhër 

2 lgj vaj ulliri

2 lgj majdanoz 

30 gr djathë pa yndyrë

Gjethe borziloku

Kripë, piper

Përgatitja:

Presim kapakun e domateve dhe heqim pjesën e brendshme. I vendosim domatet në një tavë të lyer me pak gjalpë. 

Në një tigan me vaj ulliri vendosim qepën e grirë imët, kërpudhat dhe proshutën e pulës. I kaurdisim për 10 minuta dhe më pas shtojmë 1 thelpi hudhër,  kripë, piper, majdanoz dhe borzilok. Me këtë masë mbushim domatet, sipër mbushjes vendosim pak djathë të grirë. I mbulojmë domatet me kapakun e tyre duke i spërkatur me pak galetë të përzier me bimë aromatike. I vendosim domatet e mbushura në furrë të parangrohur në temperaturën 180-200 gradë celsius për 35 minuta.

Fileto peshku me perime

Përbërësit:

1 peshk koc 

1/2 karrotë 

1/2 kungull 

1/2 spec

1/2 limon (lëng)

1 lugë kafeje mustardë 

Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht filetojmë peshkun. Perimet i presim për së gjati. Trazojmë mustardën me lëng limoni, kripë, piper dhe marinojmë fileton e peshkut. Vendosim perimet dhe e mbledhim si role. E vendosim në furrë të nxehtë në 180 gradë celsius për rreth 20 minuta. 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Ndërmori iniciativën për krijimin e një qeverie të re të pakicës, kryeministri i Malit të Zi dorëzon në Kuvend kërkesë për shkarkimin e Abazoviç