Gatime nga zonja Albana, Gjellë tigani me mish pule dhe perime

GJELLË TIGANI ME MISH PULE DHE PERIME

Përbërësit:

400 gr patate

1 lgj gjalpë

2 qepë

3 thelpinj hudhër

1 karrotë

2 speca

1 tufë koper

250 gr gjoks pule

1 lgj vaj ulliri

2 ½ lgj salcë domate

½ lgj kripë

½ lç piper i zi

½ lc spec djegës

½ lç xhinxhër

1 lç turmerik

500 ml ujë

Përgatitja:

Fillimisht përgatisim përbërësit: grijmë imët qepët dhe hudhrën, karrotën e presim në rondele, specin në kubikë të vegjël dhe koperën imët.

Në një tenxhere vendosim gjalpin dhe skuqim patatet të prera në copëza mesatare. Tek i njëjti tigan shtojmë dhe pak gjalpë dhe vendosim mishin e pulës të prerë në kubikë. Vazhdojmë kaurdisjen derisa mishi të marrë pak ngjyrë nga të gjitha anët. Po në atë yndyrë shtojmë qepën, karrotën, specat dhe hudhrën. Vazhdojmë kaurdisjen dhe më pas shtojmë salcën e domates. Ngrohim pak ujë ku shtojmë turmerik dhe xhinxhër. E shtojmë ujin tek gatimi, rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe e lemë të gatuhet në temperaturë mesatare.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës