Gatime nga zonja Albana, Gjyveçi dibran me mish dhe perime në tavë dheu

Gjyveçi dibran me mish dhe perime në tavë dheu

Përbërësit:

1 kg mish viçi ose dashi

1 kg qepë

4 domate

250 gr bishtaja

250 gr bamje

4 speca të verdhë

1 spec i kuq djegës

1 patate

2 patëllxhanë

1 filxhan çaji oriz

2-3 lgj vaj ose 1 lgj gjalpë

1 tufë majdanoz

Kripë, piper i zi, piper i kuq

Përgatitja:

Presim qepët në rripa i kriposim dhe i spërkasim me piper të zi dhe piper të kuq. Më pas i shtypim me duar, i mbulojmë me një pecetë dhe i lemë 30 minuta të marinohen.

Ndërkohë mishin e përvlojmë, e kullojmë dhe më pas e presim në copa. Orizin pasi e kemi shpëlarë e vendosim të ziejë në ujë me kripë për rreth 10 minuta. Pataten, domatet dhe patëllxhanët i presim në kubikë të vegjël, gjithashtu dhe perimet e tjera i presim.

Të gjithë përbërësit i vendosim në një tavë dheu dhe i përziejmë mirë. Shtojmë kripë, piper, erëza dhe pak ujë si dhe disa copëza gjalpë. Në fund hapim një petë të vogël brumi (të përgatitur me miell dhe ujë) dhe e vendosim lartë përbërësve. E vendosim tavën në furrë të parangrohur në temperaturë mesatare dhe e lemë të piqet ngadalë.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Një javë pas zotimit ndaj agresionit rus në Ukrainë, Ministria e Jashtme kanadeze preket nga sulmi kibernetik