Gatime nga zonja Albana, Kallamarë me hithra, super të shijshme

 Kallamarë me hithra, super të shijshme

Përbërësit:

2 kallamarë

100 gr hithra

1 lugë rrush i thatë

1 lugë fara luledielli ose stika pishe

1 qepë të njomë

2 degë kopër

30 gr djathë parmixhano

30 ml verë të bardhë

½ limon

1 lgj vaj ulliri

100 gr finok

Kripë, piper

Përgatitja:

Pastrojmë fillimisht hithrat duke marrë gjethet më të buta. I kalojmë në zierje të lehtë në ujë të vluar me kripë dhe më pas i kalojmë menjëherë në një enë me ujë të ftohtë.

Në një tigan me pak vaj skuqim farat e lulediellit ose stikat e pishës bashkë me rrushin e thatë. I vendosim në një enë ku shtojmë me rradhë qepën e njomë, hithrën e kulluar mirë dhe të grirë imët, kopër dhe djathë parmixhano.

Në një enë tjetër me ujë të vluar dhe me kripë vendosim finokun të ziejë derisa të zbutet, më pas e presim trashë dhe e kalojmë në mikser me pak nga lëngu i tij i zierjes dhe e kthejmë në pure. Lëkurën e limonit bashkë me vajin e ullirit e kalojmë në mikser dhe e përdorim në fund për të dekoruar pjatën.

Mbushim kallamarët me masën e përgatitur me hithra, stika dhe rrush të thatë dhe i lemë të ziejnë duke i shuar me pak verë për disa minuta. Më pas i servirim në pjatë shoqëruar me salcën e finokut, vajin e ullirit me limon dhe kopër të freskët.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Ia kishte kërkuar prej kohësh, ja çfarë i ka dhënë Donaldi-Semit (FOTO)