Gatime nga zonja Albana, Kofshë derri role në salcë mjalti

Kofshë derri role në salcë mjalti

Përbërësit:

1-2 kg kofshë derri

 50 ml vaj ulliri

 4 lgj gjalpë

 8 thelpinj hudhër

 100 gr mustardë

 kripë, piper

 rozmarinë, trumzë

Për salcën:

250 gr sheqer kaf

 250 gr mjaltë

 1 lgj erëza miks

Përgatitja:

Fillimisht ngrohim furrën në 180 gradë. E spërkasim mirë mishin me kripë dhe e lyejm me vaj ulliri. Në një tigan vendosim rolen që të marrë ngjyrë nga të gjitha anët. Vendosim në tryezen e punës një letër alumini dhe sipër letrës së aluminit vendosim një letër pjekje. Vendosim një shtrat me bimë aromatike (trumzë, rozmarinë) dhe rolen e tiganisur.

Në të njëjtin tigan ku përgatitem rolen e mishit vendosim thelpinjtë e hudhrës së bashku me gjalpin. I kaurdisim për 1 minutë dhe të gjithë masën e hedhim mbi rolen. E mbështjellim me letrën e pjekjes si karamele dhe e vendosim në furrë në zgarë qe të mos ngjitet. E pjekim për 2 orë e 30 minuta.

Sa mishi të piqet ngadalë përgatisim salcën shoqëruese. Vendosim në një tenxhere të vogël sheqerin kafë, mjaltin dhe erëzat. I trazojmë derisa sheqeri të shkrijë. Pasi të kenë kaluar rreth 2 orë nga pjekja e mishit, e nxjerrim nga furra, hapim letrën e pjekjes dhe e lyejmë mishin mirë me mustardë pikante dhe në fund shtojmë salcën e karamelizuar duke e vendosur pjesë- pjesë (cdo 5 minuta). E vendosim rolen përsëri në furrë dhe për 30 minuta të tjera.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush mendoni se qëndron mbrapa sulmit ndaj Top Channel?×

Lajmi i fundit

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri