Gatime nga zonja Albana, Krelanë me miell misri dhe djathë/ Qofte plot shije

KRELANË ME MIELL MISRI DHE DJATHË

 Përbërësit:

500 gr miell misri

2 vezë

200 ml vaj

200 gr kos

1 zarf pluhur pjekës

1 lugë e mesme kripë

150 gr djathë

Fara susami

 Përgatitja:

Rrahim fillimisht vezët me tel dhe më pas shtojmë kosin. Vazhdojmë trazimin duke shtuar vajin, pluhurin pjekës (fryrës), kripën dhe miellin e misrit. E punojmë mirë në mënyrë që masa të jetë e njëtrajtshme dhe në fund shtojmë djathin e thërrmuar.Lyejmë një tavë me pak vaj, e spërkasim me miell dhe hedhim masën e përgatitur. E nivelojmë mirë dhe e vendosim të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë Celsius për 25 minuta.

QOFTE PLOT SHIJE

Përbërësit

 3 patate

2 qepë të njoma

1 karrotë

150 gr proshutë

2 lugë miell

1 lugë soja

1 majë luge pluhur pjekës

1 tufë majdanoz

Kripë, piper

Vaj për skuqje

Përbërësit 

Fillimisht presim patatet në feta, i vendosim të ziejnë dhe më pas i punojmë sa të krijojmë një masë si brumë. Shtojmë karrotën, proshutën, bishtat e qepëve të njoma, majdanozin, pluhurin pjekës, kripën, piperin e zi dhe salcën e sojës. E punojmë mirë brumin e qofteve dhe e vendosim në frigorifer të pushojë për 30 minuta dhe më pas i vendosim të skuqen në vaj të nxehtë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Burundi, Serbia, Shqipëria dhe opozita!

Burundi, Serbia, Shqipëria dhe opozita!