Gatime nga zonja Albana, Krem me bajame

Krem me bajame

Përbërësit:

300 ml qumësht

Lëvroja e 1 limoni

4 të verdha veze

150 gr sheqer

20 gr miell misri i bardhë

100 gr bajame

Përgatitja:

Vendosim qumështin të ziejë duke vendosur brenda lëkurën e limonit. Pasi ka marrë valë largojmë lëkurën.

Rrahim të verdhat e vezëve me sheqer direkt në tigan derisa të zbardhen, i përziejmë me miell misri dhe hollojmë me qumësht të nxehtë. E vendosim kremin në flakë të ulët duke e trazuar vazhdimisht derisa të ziejë. Më pas largojmë enën nga zjarri dhe e përziejmë kremin me bajamet e copëtuara (duke ruajtur disa për dekorim). Kremin e shërbejmë në kupa të veçanta duke e zbukuruar me bajame.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Deputetët që po ikin gjithë gëzim nga Parlamenti

Mero Baze: Deputetët që po ikin gjithë gëzim nga Parlamenti