Gatime nga zonja Albana, Llokume si të shtëpisë

Llokume si të shtëpisë

Përbërësit

  300 ml lëng portokalli

150 ml ujë

100 gr sheqer

3 lgj niseshte

pluhur kokosi

Përgatitja:

Vendosim lëngun e portokallit në një tenxhere së bashku me ujin, sheqerin dhe niseshten.  I përziejmë me tel kuzhine në zjarr për 5 minuta derisa të bëhet pelte si paluze. Marrim një tavë të lagur me ujë ose 3 gota të mbushura me ujë. Derdhim ujin dhe më pas shtojmë tek gotat masën e përgatitur. E mbulojmë me membranë dhe i lëmë të ftohen në frigorifer për rreth 3 orë. Më pas largojmë masën nga gota ose tava dhe e pudrosim mirë me arrë kokosi. I presim llokumet në feta, i spërkasim përsëri me arrë kokosi dhe i kemi gati për t'i servirur.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Kina shokon me represionin brutal ndaj ujgurëve