Gatime nga zonja Albana, Mafishe

Mafishe 

Përbërësit:

4 të bardha vezësh,

1/2 fç sheqer të bardhë

1/2 fç sheqer pluhur vanilje

Përgatitja:

Vendosim të bardhat e vezëve (të temperaturës së ambjentit) në një enë të madhe qelqi dhe i rrahim me mikser derisa të bëhet shkumë e bardhë por jo e rrahur fort. Shtojmë më pas sheqerin e bardhë dhe vazhdojmë punimin me mikser derisa të realizojmë një marengë të fortë. Sitim sheqerin pluhur së bashku me vaniljen dhe e shtojmë tek marenga gradualisht duke e trazuar me një spatul me kujdes që mos të na pritet shkuma.

Shtrojmë letër pjekje në një tavë të madhe dhe hedhim mafishet ose me lugë ose me një qese pastiçerie. E vendosim tavën në furrën e parangrohur në 100 gradë dhe i lemë mafishet për gati 1 orë e 30 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do të jetë një prej emrave të propozuar nga opozita?×

Lajmi i fundit

John

10 mln euro grante për Start Up-et për sipërmarrësit e rinj, ministrja Bilali në ‘Pa Protokoll’: Aplikimet të hapura që nga 16 maji, ja 3 kategoritë që përfitojnë