Gatime nga zonja Albana, Makarona me salcë dhe qofte shtëpie

Makarona me salcë dhe qofte shtëpie plot shije

Përbërësit:

1 pako makarona

1 qepë

2-3 lgj vaj ulliri

1 gotë salcë domateje

1 dorë bizele

1 gotë qumësht

7-8 domate qershi

Kripë, piper

Djathë kaçkavall

 

 

Për qoftet:

300 gr mish i grirë

1 qepë

2 thelpinj hudhër

Vaj ulliri

Uthull

Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht përgatisim brumin e qofteve, e lemë pak të pushojë dhe më pas formojmë qofte të vogla sa një kokërr arre dhe i skuqim lehtësisht nga të dy anët.

Në një tigan të madh me bazë të gjerë kaurdisim me vaj ulliri një qepë të grirë imët. Sapo qepa të bëhet transparente shtojmë salcën e domates dhe bizelet, vazhdojmë kaurdisjen për 2-3 minuta dhe më pas vendosim makaronat dhe qoftet e vogla. Bëjmë një trazim të lehtë me lugë druri duke shtuar pak ujë dhe 1 gotë qumësht. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe i lemë makaronat me qofte të gatuhen me kapak gjysmë të mbyllur. Në minutën e fundit shtojmë domatet e vogla dhe djathin e grirë kaçkavall dhe i servirim menjëherë të ngrohta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Familjarët kërkojnë ndihmën e Ramës: Bëj të pamundurën që dosja e 21 janarit t'i kalojë SPAK! Kush është gruaja e fortë që shfaqet krah Kryeministrit