Gatime nga zonja Albana, Musaka me presh, një super tavë

MUSAKA ME PRESH

Përbërësit

1.5 kg presh

2 filxhanë kafeje vaj ulliri

2 kokrra qepë

250-300 gr mish të grirë

1 lgj salcë domatesh

1-2 gjethe dafine

Kripë, Piper

Për salcën beshamel:

3 lgj miell

2 lgj gjalpë

2-3 gota qumësht

2 kokrra vezë

2 lgj djathë kaçkavall i grirë

Kripë, arrë moskat

Përgatitja:

Fillimisht kaurdisim qepët e grira imët së bashku me mishin e grirë, Më pas hedhim salcën e domates, kripë, piper dhe dafinë dhe vazhdojmë kaurdisjen.

Ndërkohë, paralelisht vendosim të skuqim miellin me gjalpë për përgatitjen e beshamelit. Sapo mielli të fillojë të zverdhet shtojmë qumështin duke e përzier fort dhe shpejt me një lugë druri derisa masa të jetë e njëtrajtshme. Shtojmë vezët e rrahura dhe vijojmë trazimin. Në fund shtojmë kripë dhe djathë kaçkavall të grirë.

Pasi e kemi larë dhe pastruar preshin e presim pjerrtas në copëza dhe i skuqim lehtë me pak kripë. Gjysmën e tyre e shtrojmë në një tavë ku më parë kemi hedhur pak vaj ulliri dhe pak galetë. Vendosim sipër preshit një shtresë me kimë, përsëri një shtresë me presh dhe në fund një shtresë me beshamel. E nivelojmë mirë dhe e vendosim tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë për 35-40 minuta.  

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Edison Ypi: Qyteti Pastërma

Edison Ypi: Qyteti Pastërma