Gatime nga zonja Albana, Paçe me bisht lope

PAÇE JAHNI ME BISHT LOPE

Përbërësit:

1 ose 2 bishta lope

3-4 lgj vaj ulliri

1 qepë e grirë hollë

500 ml verë e bardhë

1 kg domate

3 degë selino

3 karafila

2 thelpinj hudhër

1 gjethe dafine

fara speci djegës

kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht presim në copa pjesët e bishtit. Në një tigan të madh ngrohim vajin e ullirit dhe kaurdisim mishin për 8-10 minuta derisa të marrë pak ngjyrë. Shtojmë qepën, vazhdojmë kaurdisjen dhe më pas e shuajmë me verë dhe e lemë të gatuhet për rreth 15 minuta në zjarr të mesëm.

Shtojmë më pas domatet, hudhrën, dafinën, karafilin, specin djegës, kripë dhe piper. E lemë të ziejë në temperaturë të ulët për rreth 3 orë. Nga fundi i procesit të zierjes shtojmë një salcë të përgatitur me selino e cila do të trashë gatimin. Në një tenxhere vendosim degët e selinosë të prera për së gjati dhe i lemë të ziejnë në temperaturë të ulët për 4-5 minuta. Këtë masë e shtojmë tek mishi i zjerë dhe përzierjen e bëjmë jo me lugë por duke rrotulluar paksa tenxheren.

Ky gatim serviret me pure patate, oriz, bollgur ose kus kus.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

'Nuk kishte të hante, pikturoi ushqimet në pjatë', Endri Beqo ndan shqetësimin: Jam ndër të paktët karikaturistë që kanë mbetur! Projekti që kam në dorë

'Nuk kishte të hante, pikturoi ushqimet në pjatë', Endri Beqo ndan shqetësimin: Jam ndër të paktët karikaturistë që kanë mbetur! Projekti që kam në dorë