Gatime nga zonja Albana, Pasha Çorba, supa tradicionale turke

Pasha Çorba, supa tradicionale turke

Përbërësit:

3-4 kofsha pule 

1 qepë

2 karrota

1 thelpi hudhër

pak majdanoz

1 filxhan makarona supe

1 lugë gjalp

1 lugë vaj ulliri

2 lugë miell

Kripë

ujë i ngrohtë

Përgatitja:

Fillimisht lajmë kofshat e pulës dhe i vendosim për ti zjerë. Më pas presim qepën në kubikë të vegjël, grijmë karrotat në rende, grijmë majdanozin, qërojmë hudhrën dhe fillojmë ti gatujmë në tigan. Në një tigan hedhim një lugë gjelle gjalp dhe vaj ulliri më pas hedhim një thelpi hudhër qepën e grirë dhe karrotat I kaurdisim pak dhe I hedhim dy lugë miell. Më pas hedhim ujë të ngrohtë pak nga pak dhe e përziejmë me lugë, pasi e lëmë pak hedhim lëngun e mishit të pulës pak kripë dhe mishin e pulës të cilin e kemi coptuar më parë. E spërkasim me majdanoz dhe është gati për tu servirur.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Aksidenti në Lezhë me eskortën e Berishës, kamerat e sigurisë rrëzojnë pretendimin e truprojës, asnjë mjet nuk lëvizte kundravjatje në krosi