Gatime nga zonja Albana, Përpeq tradicional

Përpeq tradicional me të kënaq zemrën 

Përbërësit:

Petë të pjekura

1.5 litër qumësht 

1 lgj kripë

2 vezë

1 gotë vaj

200 gr ajkë / mazë lope

Përgatitja:

Marrim vezët, shtojmë qumështin, ajkën e kosit dhe kripë. I përziejmë me tel kuzhine mirë.

Lyejmë një tepsi me vaj. Vendosim disa petë duke i copëtuar, më pas petët e tjera i thërrmojmë dhe sipër tyre hedhim harxhin me qumësht dhe vezë. E vendosim tepsinë në furrë të parangrohur në temperaturën 230 gradë Celsius për 40 minuta. 

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Një javë pas zotimit ndaj agresionit rus në Ukrainë, Ministria e Jashtme kanadeze preket nga sulmi kibernetik