Gatime nga zonja Albana, Pite fshati me presh dhe gjizë

Pite fshati me presh dhe gjizë

Përbërësit:

2-3 presh

3 gota miell misri

500 gr gjizë

 3 vezë

1 gotë miell

 500 ml gotë ujë mineral

200 ml vaj

50 gr fara kungulli

50 gr fara luledielli

pluhur pjekës, kripë, piper

Përgatitja:

Në një tigan me vaj të nxehtë skuqim preshin e grirë imët. Ndërkohë rrahim vezët me pak kripë, shtojmë me pas vajin, miellin e misrit , miellin e bardhë të grurit, pluhurin pjekës dhe ujin e gazuar. E punojmë mirë brumin e pites dhe më pas shtojmë preshin e kaurdisur, gjizën dhe farat e lulediellit dhe të kungullit.

Lyejmë një tepsi me vaj dhe vendosim brumin e pites duke e hapur mirë në tavë. E vendosim të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 200-220 gradë për rreth 40 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës