Gatime nga zonja Albana, Revani me miell misri dhe kos

Revani me miell misri dhe kos, sipas Traditës Tironse

Përbërësit:

1 gotë sheqer pluhur ose sheqer të imët

3 lgj gjalpë

2 vezë

2 filxhanë kafeje kos

1 lugë kafeje sodë

Vanilje

Miell misri sa për një brumë të shkrifët

Përgatitja:

Në një enë me fund sferik përziejmë gjalpin me sheqerin pluhur (në mungesë sheqer sa më të imët). Pasi sheqeri të jetë tretur shtojmë vezët dhe kosin. Më pas hedhim miellin e misrit duke e situr (tek mielli kemi hedhur pak sodë buke dhe vanilje). Trazohet lehtë e gjithë masa derisa të bëhet një brumë i shkrifët.

Lyejmë një tavë me gjalpë, e pudrosim me miell dhe hedhim masën e brumit. E nivelojmë mirë dhe e vendosim të piqet në furrë të parangrohur në nxehtësi mesatare. Pas pjekjes e presim revaninë në racione dhe e servirim spërkatur me pak sheqer pluhur.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Analiza/ Çfarë do të thotë për sigurinë rajonale, ndërtimi i një bazë e re amerikane ushtarake në Shqipëri?