Gatime nga zonja Albana, Sallatë me lulelakër dhe majonezë/Mollë e pjekur me tërshërë

Mollë e pjekur me tërshërë

Përbërësit:

2 mollë

2-3 lgj tërshërë 

Arra të thërrmuara 

Mjaltë

Kanellë

Gjalpë 

Përgatitja:

Pastrojmë mollët nga brenda dhe i vendosim në një tavë të lyer me pak gjalpë. Përziejmë tërshërën me arra të thërrmuara dhe kanellë pluhur. Me këtë masë mbushim mollët. I spërkasim me mjaltë dhe në fund vendosim mbi mbushje një copëz gjalpë. I vendosim mollët në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë celsius derisa të marrin ngjyrë të artë.

SALLATË ME LULELAKËR DHE MAJONEZË 

Përgatitja:

1 lulelakër

Lëng limoni

Majonezë 

Kripë, piper 

Përbërësit:

Vendosim lulelakrën në ujë me kripë dhe pak lëng limoni dhe sapo të nisë uji të vlojë e largojmë menjëherë. E kullojmë mirë dhe pasi të thahet pak e kalojmë në rende. I hedhim majonezë, kripë, piper dhe e servirim me fileto peshku.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Një javë pas zotimit ndaj agresionit rus në Ukrainë, Ministria e Jashtme kanadeze preket nga sulmi kibernetik