Gatime nga zonja Albana, Sarma me lakra të ëmbla

SARMA ME LAKRA TË ËMBLA

Përbërësit:

1 kokë lakër me fletë të holla

2 lgj uthull

2 qepë

2 lgj gjalpë

800 gr mish i grirë

1 vezë

1 lgj salcë speci

1 filxhan kafeje oriz

1 lugë ajkë

Kripë, piper

Për buljonin:

500 gr domate

1 qepë

1 spec

1 lgj vaj ulliri

Pak vegetë

Majdanoz

Përgatitja:

Fillimisht presim lakrën dhe largojmë koçanin. E vendosim në një tenxhere me ujë të nxehtë me 2 lugë uthull dhe e lemë në zjarr të ulët të ziejë derisa të ndahen fletët nga mesi dhe mos të dëmtohen. Kullojmë ujin, shkëpusim fletët njëra nga tjetra dhe i lemë të ftohen.

Në gjalpë të nxehtë kaurdisim qepën e grirë hollë derisa të zverdhet. Shtojmë salcën e specit, mishin e grirë dhe orizin. Vazhdojmë kaurdisjen për 5 minuta dhe më pas e largojmë nga zjarri dhe shtojmë kripë, piper, një lugë ajkë dhe një vezë të rrahur. E përziejmë mirë dhe e lemë të ftohet.

Ndërkohë pastrojmë fletët e lakrës nga denjtë. Vendosim nga një lugë mbushje me mish të grirë dhe mbështjellim sarmat duke i vendosur në rradhë në një tenxhere ku kemi shtuar si bazë disa fletë lakre.

Presim domatet në copa të vogla dhe i vendosim në zjarr për t’u vluar së bashku me 1 qepë të prerë në disa pjesë, 1 spec dhe majdanoz të grirë. Më pas kullojmë buljonin, I shtojmë pak yndyrë dhe vegetë dhe e hedhim mbi sarmat. I mbulojmë në fund sarmat me disa fletë lakre dhe një pjatë. Vendosim kapakun dhe i lemë të ziejnë në zjarr të ulët për 1 orë e gjysëm – 2 orë.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Situata politike në Shqipëri, analisti nga Kosova për Report Tv: Përplasja Berisha-Basha, jashtë vlerave të demokracisë