Gatime nga zonja Albana , Simite si sfungjer, me miell dhe qumësht

SIMITE SI SFUNGJER

Përbërësit:

15 gr maja buke

200 ml qumësht i vakët

100 ml ujë i vakët

1 vezë

780 gr miell

3 lç kripë

Përgatitja:

Hedhim qumështin e vakët tek majaja e freskët duke shtuar dhe ujin e vakët. I përziejmë mirë të gjithë përbërësit dhe më pas shtojmë 1 kokërr vezë dhe kripë. Hedhim gradualisht miellin duke e trazuar mirë masën e brumit. E lemë brumin të pushojë për 5 minuta dhe më pas e punojmë përsëri. E mbulojmë me një pecetë kuzhine dhe e lemë të pushojë në një vend të ngrohtë (për 1 orë – 1 orë e 30 minuta).

Më pas e ndajmë brumin në 12 toptha të vegjël. I vendosim në një tepsi (barazlarguar nga njëra-tjetra) duke i lenë sërisht 1 orë. Pas këtij minutazhi e vendosim tepsinë në furrë të parangrohur dhe i lemë simitet të piqen në 200 gradë për 15 minuta.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Skandal në Berat/ Mësuesi i dënuar më parë për ngacmim seksual rikthehet në detyrë në disa shkolla dhe bën të njëjtën gjë! Nxënësit: Kemi frikë