Gatime nga zonja Albana, Supe kremoze me fasule të bardha

Supe kremoze me fasule të bardha

Përbërësit:

100 gr fasule

1 gjethe dafine
3 lgj vaj ulliri
1 lgj miell
1 qepë e thatë
1 lç spec të kuq
1 karrotë e grirë imët

kripë, piper

Përgatitja:

Fasulet i vendosim një natë më parë në ujë të bollshëm. Më pas i ndërrojmë ujin dhe i vendosim të ziejnë bashkë me një gjethe dafine. Ndajmë mënjëanë dy lugë fasule të ziera.

Kaurdisim miellin me pak vaj ulliri derisa të marrë ngjyrë, më pas shtojmë qepën dhe specin e kuq.  Masën e përgatitur e shtojmë tek fasulet e zjera. Rregullojmë shijen me kripë, piper të zi, e lemë të marrë valë dhe më pas e kthejmë supën në krem.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Dhunohen varret në Berat, vidhen vazot e bronzit! Roja e varrezave: Shiten në pikat e skrapit, policia të veprojë

Dhunohen varret në Berat, vidhen vazot e bronzit! Roja e varrezave: Shiten në pikat e skrapit, policia të veprojë