Gatime nga zonja Albana, Tavë patate për festa

Supë e mëndafshtë me speca të kuq 

Përbërësit:

1 kg speca të kuq

1 qepë

2 thelpinj hudhër

1 lç piper

1 patate

4 lgj vaj ulliri

1 lç koncentrat

lëng pule ose buljon perimesh

majdanoz

kos për servirje

Përgatitja:

Vendosim specat e kuq të spërkatur me pak kripë në furrë për 30 minuta në 180 gradë. Pasi specat të jenë pjekur i vendosim në ujë ose celefon që të zbuten dhe të largojmë lehtësisht lëkurën. Më pas i pastrojmë nga farat dhe i presim hollë. 

Në një tenxhere ngrohim vajin e ullirit dhe kaurdisim qepën, hudhrën, pataten dhe specat. Shtojmë buljonin dhe e lemë supën të ziejë për 30 minuta. Nga fundi shtojmë 1 lugë çaji koncentrat, më pas e vendosim supën në blender dhe e kthejmë në krem. E servirim me majdanoz të grirë imët dhe me nga një lugë kos. 

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Përplasje në degën e Rithemelimit në Krujë, sherr mes kryetarit dhe kandidatit për kryebashkiak! Jep dorëheqjen drejtuesi

Përplasje në degën e Rithemelimit në Krujë, sherr mes kryetarit dhe kandidatit për kryebashkiak! Jep dorëheqjen drejtuesi