Gatime nga zonja Albana, Tespishte me arra

Tespishte me arra

Përbërësit:

250 gr gjalpë

100 gr sheqer

200 ml qumësht

200 ml vaj

700 gr miell

1 lugë kafeje sodë

2-3 kokrra vezë

100 gr arra

Për sherbetin:

600 gr sheqer

800 ml ujë

1 lugë kafeje vanilje

1 fetë limoni

Përgatitja:

Vendosim një tenxhere në zjarr ku hedhim gjalpin dhe sheqerin. E përziejmë mirë derisa sheqeri të karamelizohet dhe më pas e largojmë nga zjarri dhe e lëmë të ftohet për disa minuta. Në tenxhere shtojmë qumështin dhe e vendosim sërish në zjarr. Më pas shtojmë miellin (tek mielli kemi hedhur pak sodë buke) gradualisht dhe e përziejmë mirë masën me lugë druri derisa masa të trashet dhe të shkëputet nga anët e tenxheres.

Pasi masa të jetë trashur mjaftueshëm e heqim nga zjarri dhe shtojmë vezët një e nga një, duke mos ndërprerë procesin e përzierjes. Brumin e realizuar e spërkasim me pak miell dhe e punojmë me duar derisa të krijohet një masë kompakte.

Lyejmë një tavë me gjalpë dhe vendosim brumin e përgatitur duke e niveluar mirë me një spatul kuzhine. E spërkasim në fund sipërfaqen me pak kokrriza sheqeri. E presim në forma sipas dëshirës dhe sipër çdo forme vendosim arra të thërrmuara. E vendosim ëmbëlsirën të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 40 minuta. Pasi ëmbëlsira të piqet e lemë të ftohet.

Ndërkohë përgatisim sherbetin duke hedhur në një tenxhere sheqerin, ujin, vaniljen dhe 1 fetë limoni. I lëmë të vlojnë derisa sherbeti të fillojë të trashet. Pasi ëmbëlsira të jetë ftohur sipër hedhim sherbetin e nxehtë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Larg ‘kostumit’ të kryeministrit, Rama publikon foton nga pushimet në Vlorë

FOTOLAJM/ Larg ‘kostumit’ të kryeministrit, Rama publikon foton nga pushimet në Vlorë