Gatime nga zonja Albana, Tost francez me mjaltë dhe kanellë

TOSTI FRANCEZ (FRENCH TOAST)

Përbërësit:

4 feta bukë tosti

1 vezë

¼ filxhan çaji qumësht

1 lgj sheqer ose mjaltë

Pak kripë

Kanellë pluhur

Gjalpë

Për servirje:

Fruta pylli

Mjaltë

Sheqer pluhur

Përgatitja:

Vezën e rrahim me qumësht duke i shtuar kanellën pluhur, sheqerin dhe pak kripë. Marrim fetat e bukës dhe i lyejmë me masën e përgatitur.

Në një tigan kemi shkrirë pak gjalpë dhe vendosim fetat e bukës të skuqen. Sipër bukës vendosim fruta pylli, pak mjaltë dhe sheqer pluhur.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Situatë kaotike në Turqi, numri i viktimave nga stuhia shkon në 4! Erërat e forta ‘shkundin’ çati e shtylla duke lënë 38 të plagosur