'Gaxhait' të Vlorës, i shtohet një dënim me 1 vit burg, për futjen e telefonit në qeli

Gazmend Braka ose siç njihet "Gaxhai"

Në një kohë kur i dënuari me burgim të përjetshëm Gazmend alias Gazmir Braka, që njihet ndryshe në Vlorë me nofkën “Gaxhai”, i është drejtuar gjykatës së Elbasanit me një kërkesë për ulje dënimi, e njëjta gjykatë mësohet se e ka dënuar “Gaxhain” me 1 vit burgim.

Vendimi është dhënë një javë më parë nga gjyqtari Tomor Kullolli, i cili ka shpallur fajtor dhe dënuar me 1 vit burgim Gazmend alias Gazmir Brakën, pasi ky i fundit gjatë një kontrolli rutinë, është kapur me telefon në burg.

Kjo masë dënimi është shumë e ulët në krahasim me masën e kërkuar nga prokuroria e Elbasanit,e cila në pretencën e saj kërkoi 5 vite burgim për Gazmend Brakën, pasi sipas pretendimeve të prokurorisë Gaxhai është përsëritës disa herë i kësaj vepre penale dhe ka bashkëpunuar me persona të tjerë për të futur telefona në ambientet e burgut ku vuan dënimin.

“Gaxhai", sikurse dhe kundërshtari i tij Zani Çaushi, është i dënuar me burgim të përjetshëm dhe vuan dënimin në burgun e Peqinit. Por ndryshe nga Zani, Gaxhai ka dy dënime me burg përjetë, i pari i është dhënë për vrasjen e Ilir Pajës dhe Arben Xhungës, dy shokëve të Lulzim Berishës në Durrës.

Ndërsa dënimi i dytë me burg përjetë i është dhënë për vrasjen e Bashkim Dules, Sadik Kurti, Avdul Bajrami, Dhimitraq Mishka, Zini Haruni, Robert Myftari, dhe policit Viron Rrapaj. Të dyja këto vendime, “Gaxhai” në datën 23 mars 2018 i ka bashkuar në një të vetëm.

E.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Si ka ndryshuar cilësia e arsimit gjatë pandemisë?

Komento

Komente

 • arti: 23/10/2020 04:46

  i paskan shtuar nje vit kir ai ka per te bere 200, rendesi ka qe ai mban telefonin, shtoji dhe 100 te tjera ai edhe 30 vjet jet ka

  Përgjigju
 • Tobestrafkulla: 22/10/2020 22:57

  E paskan shkaterruar fare. Hahaha...

  Përgjigju
 • vlora: 22/10/2020 22:39

  Dy denimet e perjeteshme u bashkuan dhe cfare dhane?NJe denim te perjeteshem?Aritmetike alla shqiptare 1+1=1 Po qe se ma spjegon ndonje do i jem mirenjohes

  Përgjigju
  • Aritmetika: 23/10/2020 09:47

   Sepse eshte truri qe udheheq veprimtarine njeriut. Ti se ke. Ai do kerkoj si ter te tjeret bandit apo jo, heqjen e denimit perjete dhe kalimon ne burg disa vite. E kerkuan te tere do e kerkoj dhe ky. Fshihem me mire 1 app 7?? Shijo bukurite e natures mik. Aritmetika nuk eshte si rilindja 2+2 nuk bejne 4 bejne sa e do qefliu×

Lajmi i fundit

John

'S'më ftuan'/ Zana Çela i përgjigjet Inva Mulës: Akuza më e rëndë për t'u përtypur! E thirrëm disa herë, na injoroi! Dokumentari nuk tregon historinë e TKOB!