Gazeta vjeneze e 27 majit 1937/ Dalin fotot e rralla, ja si e vrau Zogu ish-Ministrin e Brendshëm Et'hem Toto

Gazeta vjeneze e 27 majit 1937/ Dalin fotot e rralla, ja si e vrau Zogu ish-Ministrin e Brendshëm Et'hem Toto

"Kryengritja ne Shqipëri, në krye të së cilës qendronte ish-Ministri i Brendshëm, Et'hem Toto, u shtyp. Majtas: Ismet Toto, një nga vëllezërit e kreut të rebelëve, u gjend i vrarë në afërsi të Vlorës. Et'hem Toto arriti të arratisej dhe deri më tani nuk është mundur të kapet".

Kjo është diçitura origjinale e fotos që hasa në revistën vjeneze “Das interessante Blatt” e datës 27 maj 1937.

Kryengritja e njohur në historiografinë tonë si “e Delvinës” e 15 majit të vitit 1937, e udhëhequr nga vëllezërit Toto, pati jehonë edhe në shtypin e huaj. Pas asaj të Fierit në vitin 1935, kjo cilësohej si një nga përpjekjet më serioze dhe më eksplicite të kundërshtarëve të ish-Mbretit Zog I, për të rrëzuar regjimin e tij.

Sidoqoftë, Et'hem Toto vrau veten pak ditë më pas për të mos rënë në duart e autoriteteve qeveritare, ndërsa fshihej në Malin e Golikut pranë Tepelenës. Vec tyre vëllai tjetër Tahsimi, u vra i pari në përpjekjet e zhvilluara në Qafën e Plloçës.

Et'hem Toto për një periudhë relativisht të shkurtër (nga 21 tetor 1935 deri më 7 nëntor 1936) ishte Ministër i Brendshëm në qeverinë liberale të kryesuar nga Mehdi Bej Frashëri, duke i zënë vendin Musa Jukës, i cili do ta pasonte sërish deri në pushtimin italian.

Kryengritja në fjalë, sipas shumë burimeve pretendohet se u financua e u nxit nga italianët të cilët kërkonin me anë përpjekjesh diskrete të rrëzonin nga froni monarkun shqiptar për t’i hapur rrugë instalimit sa më të shpejtë e pa kosto të tyre në Shqipëri.

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • edi: 31/08/2019 04:53

  Burgajetasi Zogu eshte sot i nderuar dhe ste cudit qe Berisha i ktheu ato prona te Shqipetareve nen mbrojtjen or njohjen e familjes pasardhese A to para qe u ndertuan via qe jane ne Durres dhe shume te tjera rreth Kombit ishin Parate e marra borxh nga Italia qe atehere quhej Fashiste Tani sic duket tere ato pasuri te vjedhura nga Berisha ,Lulushi dhe Meta ,nuk do quhet e pa pranueshme tua njohim atyre si prone te vehtes Kete ka bere Zogu nga BURGAJETI ,,Kete duhet te beje Berisha nga Tropoja ,Lulushi nga Dibra dhe Monika gjithashtu nga Dibra ,bashke me Artistin e vjedhjeve te tipit Raj Kapoor Kollovari nga Veriu Kete histori ka njohur Kombi yne Keto bastarde nga ato Krahina kane qene dhe jane ish breke-grisurit qe kur u bene me Pushtet si Mnipulues arrijne te bejne gjithcka .Nisur nga Zogu i Burgajeti me siper asaj zone Lulushi e Monika nga Dibra dhe afer kufirit me Kosonen , Tropoja ku lideri me aktiv dhe monstruoz nje plak Dobic i quajtur Sali Berisha Sot zoterojne Pasurine e Kombit e Popullit Shqipetar . Dhe sot na duhet te degjojme urrejtje dhe demonstrata nga kete Kelysh Hajdutesh qe e kane ne gjak Historikisht

  Përgjigju
  • Edi qe nuk di asgje: 31/08/2019 11:34

   Nuk e di Edi, e di ti apo nuk e di ti Edi, apo ben sikur nuk e di ti Edi por ke harruar disa te tjere; Fatos Nanon, Anstas Angjelin, Taulantin qe kerkon te motres.Ilirin ku e le? I permende gruan po nuk permende te zotin e punes. Po e patet ju te jugut per 40 vjet. Cfare bete? Moret para nga Rusia moret dhe nga Kina. Nje m*** bete. Vendi me I varfer ne Europe ngelem. Gjithmone ju i patet dhe i keni financat dhe ne kurre nuk ishim dhe nuk jemi me mire. Njerez si ti si lart dhe poshte Shkumbinit e mbajne kete vend gjysem. Ti qe ke vetem nje sy te shohesh vetem ata te veriut apo vetem ato te keqiat e tyre. Ti qe ke vetem gjysme truri qe shkruan keshtu ketu kurre nuk mund te beni dicka te plote. Ndryshoni amani qe te behemi komb. Paradoksi eshte, pa ju gjysmaket edhe kombi eshte gjysem.

 • Lui: 30/08/2019 18:01

  Meqenese mbreti ka vrare kundershtaret e tij politik ne e kemi nderuar duke i vene emrin e tij nje rruge ose me mire nje bulevardi te tere. Bulevardi Zogu I Hahahah... Perkrah Lanes eshte nje tjeter bulevard me emrin kundershtar te Zogut qe ai sigurisht e vrau. Bajram Curri.. Vend i rralle jemi, vertete vend i rralle.. Nderojme vrasesit dhe viktimat me emra rrugesh.. hahaha.. Vend unik ne planet e mbase me gjete.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Anthony Joshua v Jermaine Franklin: Britaniku rikthehet në rrugët e fitoreve me fitore unanime të pikëve

Anthony Joshua v Jermaine Franklin: Britaniku rikthehet në rrugët e fitoreve me fitore unanime të pikëve