Gazetari i famshëm ‘për goditjen me këpucë ndaj Bush-it’, kandidon për deputet në Irak/VIDEO

Gazetari i famshëm ‘për goditjen me këpucë ndaj Bush-it’, kandidon për deputet në Irak/VIDEO

Gazetari sulmon George Bush me këpucë

Muntadhar al-Zaidi, ndoshta nuk na kujtohet si emër por gjestin e tij ndaj Presidentit të SHBA-ve të asaj kohë patjetër që e mbajmë mend. Gazetari iranian, që në 2008  mori pjesë në një konferencë për shtyp në Bagdat me Xhorxh W. Bush i cili fliste për sulmin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Zaidi hoqi këpucën e tij dhe i gjuajti presidentit të SHBA, ky veprim i kushtoi atij 3 vite liri të jetës, por dënimin nuk e kreu të plotë, bëri 9 muaj dhe më pas u zhvendos në Bejrut.

Protesta e Zaidit e ka bërë atë të famshëm në botën arabe, madje fabrika e këpucëve, e cila prodhoi këpucën e hedhur ndaj Bush e quajti modelin “Bye Bye Bush”.
Po ku gjendet sot Muntadhar al-Zaidi? 39-vjeçari po kandidon për një vend në parlamentin e Irakut.

Fushata e tij në Facebook përmban një klip të spikatur të incidentit. "Siç më njihni shumë kohë më parë, unë do të mbështes njerëzit e shtypur dhe do të jem kundër shtypësve," u tha ai mbështetësve në një video në internet. Ai gjithashtu premtoi të "fshinte" korrupsionin dhe "të ndjekë penalisht ata që vjedhin para ".

Nëse unë bëhem kryeministër i Irakut apo presidentit, atëherë gjëja e parë që unë do të bëj është të kërkoj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës që të kërkojnë falje për të gjithë irakenët, për të kompensuar viktimat dhe për të mbajtur përgjegjësinë e ish-presidentit Xhorxh W. Bush.

Muntadhar al-Zaidi, ish gazetari që goditi me këpucë George Bush

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Zelensky bisedë telefonike me Macron: Presim më shume reagime ndaj veprimeve të paligjshme të Rusisë

Zelensky bisedë telefonike me Macron: Presim më shume reagime ndaj veprimeve të paligjshme të Rusisë