Gazetari nxjerr dokumentet: Vajza e Monika Kryemadhit, 60 mijë dollarë në vit për shkollën në Londër! Ku i gjeti paratë?

Gazetari nxjerr dokumentet: Vajza e Monika Kryemadhit, 60 mijë dollarë në vit për shkollën në Londër! Ku i gjeti paratë?

Diplomimi i vajzës së Monika Kryemadhit dhe Ilir Metës

E bija e Monika Kryemadhit dhe Ilir Metës, Bora, është diplomuar disa ditë më parë. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Kryemadhi, e cila ka publikuar një video në Facebook, ku teksa i uron suksese dhe e këshillon për përballjen me shkollën e vërtetë, jetën.

Bora është vajza e madhe e kryetarit të partisë së Lirisë, Ilirit Metës dhe Monika Kryemadhit. Ajo është diplomuar për Matematikë në Exeter në Angli dhe master finance në UCL.

Shkollimi i saj në një nga universitetet më të shtrenjta në Angli, ka tërhequr vëmendjen e gazetarit Flamur Vezaj. Gazetari me anë të një postimi në Facebook, shkruan se nga erdhën paratë për shkollimin e vajzës së Metës dhe Kryemadhit në Londër.

Vezaj ka publikuar disa dokumente se sa kushton studimi në këtë universitet, ku ka studiuar Bora Meta, sipas tij për një vit duhet të paguash 31 mijë dollarë amerikanë. Për të jetuar atje përveç taksës së studimit të duhet edhe 11 mijë dollarë ndërsa për ushqim dhe gjëra të tjera të duhen 17 mijë dollarë në vit.

Pra në total sipas gazetarit Flamur Vezaj, vajza e çiftit Meta-Kryemadhi ka harxhuar 60 mijë dollarë në vit. Në fund të shkrimit të tij gazetatari Fezaj, e mbyll duke thënë se të gjithë janë të njëjtë, të korruptuar dhe të pamoralshëm që shesin moral.

Po parat për shkollen ne Londer, nga erdhen???

Pak dite me pare Monika Kryemadhi publikoje nje video te diplomimit te vajzes! Ishte treguar pak e kujdeseshme për te mos identifikuar shume vendin ku vajza u diplomua! Por duke mos arritur te mbuloje te gjithe emrin e Universitetit ne Londer! E vetmja shenje qe dallohej nga video ishte UCL school!

Nga nje kerkim i vogel online dhe duke pyetur njerez ne Tirane, mesojme se vajza e Ilir Metes dhe Monika Kryemadhit paska diplomuar ne Londer! Ne Shkollen e Menaxhimit te Biznesit ne Kolegjin Universitetar te Londres! Me pak fjale shkolle biznesi! Nga nje studim i bere ne Londer, rezulton se ky Universitet eshte nder 3 Universitetet me te mira ne Angli!!! Tre me te miret ne Angli!!!

Po nga ky studim rezulton qe per te vazhduar kete universitet minimumi qe duhet te paguash ne vit eshte 31.380 dollare amerikane! Kjo shume rritet ne varesi te deges! Por Minimumi eshte 31.380 dollare!

E per te jetuar ne Londer, ne kampus universitar apo jashte ne shtepi private, nje student duhet te paguaj minimumi 11.400$ ne vit! Ndersa per ushqim dhe gjera tjera te nevojshme qe te jetosh ne Londer si student duhet minimumi te kesh ne llogari bankare 1.435 dollare ne muaj ose 17.200 dollare ne vit! Minimumi! Ketu duke mos perfshire blerjet e rrobave (firmato apo luksin se eshte vajza presidentit) apo pajisjet elektronike (kompjuter, IPad apo telefon)!

Pra ne total ne nje vit, minimumi qe te studiosh e te jetosh ne Londer duhen 60.000 dollare ne vit! Minimumi, pasi dege te ndryshme te Kolegji UCL kane Tarifa me te larta apo edhe qendrimi ne zona te mira te Londres kane cmim me te larte te qerave! Pra ish-presidenti Meta per dy vite rroge ne Presidenc i siguronte nje vit studim vajzes, duke mos perdore rrogen për asnje pagese tjeter vetem shkollen e njeres vajze! E nese ka studiar tre vite i jane dashur mbi 180.000 dollare minimumi!

Po femijeve tjere, me cfare te ardhurash i paguan shkollen kryetari i partise se “pengmarrjes” apo bashkshortja e tij??!? Ja pra SPAK-ut i doli edhe nje piste tjeter hetimi (po te duan), pasi po keta prokurore tashme e kane praktiken e hetimit te Adriatik Llalles ne kete drejtim!?

Pse Llalla u hetua e Meta e te tjeret jo?! Pasi shume politikane i shko lloj e femijet jashte ne Universitete te shtrenjta!!! Mire bejne ne fakt, po parat ku i gjejne se me rrogat qe marrin nuk i perballojne keto fatura!?!? Jo per gje, po ngelen duke bere sikur i plasi zemra për korrupsionin e qeverise (qe jane realishte me shumice) me te cilet hanin bashke me nje kazan deri dje! Aman se mos thone edhe Keta si Rama qe punimet për ndertimin e viles ne Surrel ia bene dhurate disa ndertues!- shkruan Flamur Vezaj. 

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 18/09/2022 03:59

  60.000 $/vit te gjitha shpenzimet nuk eshte ndonje shume e madhe.E matur me standartet e shkollave ketu ku jetoj une,jane te niveli i mesem.S.d.q do te doja qe gazetari te hetonte nese jane paguar cash,apo me pjese si student loan.Vetem pasi te jete sqaruar kjo,mund te kerkohen shpjegime per origjinen e parave.

  Përgjigju
 • DERDIMEN KASAP REXHEP LEKA [ KEPI ]: 17/09/2022 14:54

  O lolita o debile ler o pler po a ke ti ndonjë pik llogjik ? Gazetar ka shum të drejt e gazetari po shan dhe Edi Ramën po thot që administrata është e koruptuar a e ke lexu artikullin ? Apo je analfabete ! Pra ne që komentojm sjemi patronazhista jemi që duhen qëruar të katër krahët se jan hajdut e kriminel. Po ti o lolita hipolita qeke e mbaruar. Se po të kishe një pik dinjitet do thoje e drejt shkrim brilant politikanët shqiptar jan: hajdut, kriminel, gënjeshtar, mashtrus, fëlliqsira. Po kta bëjn qef se ka popull si ty o lolita hipolita po e kuptove se kush është hipolit o lolita hipokrit.

  Përgjigju
 • emigrant usa: 17/09/2022 13:47

  hajdutet e shekullit ne shqiperi cifti metaj apo meta kryemadhi kane miliona dollare apo euro vetem kerkoni dhe do ti gjeni , mundi djersa dhe gjaku i shqiptareve eshte grabitur nga keta zullumqare te pangopur

  Përgjigju
 • alby: 17/09/2022 10:57

  E investigoj ky detetektivi. I nxorri dokumentat ky i zgjuti. Muhabete idiote ajo ka 3-4 aty ky investigatiori tashi e kapi. Kot smarove per polic. Gazetari facebooku. Shif iher te investigosh ke gjiri lalzit se thojn ka shpi. Mos bosh nai zbulim shekullor

  Përgjigju
 • Bunga Bunga: 17/09/2022 09:58

  Eshte shume e thjesht se ku i gjeti paratë.

  Përgjigju
 • Begu: 17/09/2022 09:55

  Jo ore!Rama e vefroi popullin!Meta e Fallxhesha e tij, jane "shpirti i popollit"!!!

  Përgjigju
 • Zen: 17/09/2022 09:38

  Ku I gjeti paret thote ? Ne Shqiperi i gjeti? Tek pallati qe i la baba i gjeti. Si miniere floriri e ka ate pallatin. Nga 10 here I ka shit ato apartmentet dhe vazhdon ti shese. Katet e atij pallatit nuk mbarojne kurre. Edhe Spak rri dhe shikon si guak.

  Përgjigju
 • One: 17/09/2022 09:18

  Po te shikoni shkollimet e femijeve ne shkolla te shtrenjta do ju dali e gjate lista e nenpunesve publike. Cdo gur qe te luash aty ka pislleqe nga mbrapa. Ka vajtur thelle plumbi o Lilo Labe

  Përgjigju
 • Pirdhi ne te muhabetit: 17/09/2022 08:42

  Ho me sikur do tu hiqnin vizat ktyne kta per qef ne londer qef o qef

  Përgjigju
 • Njeri i thjeshte: 17/09/2022 08:35

  Po mire si ja dhan vizen anglezet qe bejne gjithe kohes moral kunder korrupsionit?ambasada beni ndonje reagim apo kur vete populli i thjeshte per vize te marrin erzen dhe ne fund nuk ta japin,nje jete padrejtsish

  Përgjigju
 • www.Youngtribune.com: 17/09/2022 07:35

  Shume me lehtesi mund te verifikohet.Shikoni formularin e pasurise per Ilir Metaj dhe shikoni zerat ne shpenzime.Beni kerkese ne shkollen ku eshte diplomuar vajza e tyre dhe pagesat qe jane kryer dhe prokuroria SPAK e ka shume te lehte ta njollosi nje here e mire dhe ti bej qe te marrin shembull koleget e tij politikane si majtas apo djathtas

  Përgjigju
 • Lolita: 17/09/2022 07:24

  Na mbyten sherbetoret dhe patronazhistet e popullit...

  Përgjigju
  • mali me gropa: 17/09/2022 13:51

   lolita mos je ti ndonj bythlepires apo lepirse e ciftit hajdut , me siguri te kan hedh ndonj kocke , apo mos je vete ndonje nga pjestaret e ciftit te lartpermendur , drejtsia di ti tju vere perpara keta qener te kombit sado von te jete

 • Sondazhi i ditës:

  Opozita akuzon Ramën për sulmin ndaj Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Plagosja e policit në Mitrovicë, BE e shqetësuar për situatën shumë serioze në veri të Kosovës

Plagosja e policit në Mitrovicë, BE e shqetësuar për situatën shumë serioze në veri të Kosovës