Gazheli-Minenna: Të rrisim bashkëpunimin për lehtësimin e tregtisë dhe luftën ndaj trafiqeve

Takimi i zhvilluar online

Takimi i zhvilluar online

Drejtori i Përgjithshëm i Doganave Shqiptare, Genti Gazheli, zhvilloi një takim online me Drejtorin e Përgjithshëm të Agjencisë së Doganave dhe Monopoleve të Italisë, Marcello Minenna.

Të dy drejtuesit vlerësuan vazhdimësinë  e forcimit të marrëdhënieve të ngushta me interes të përbashkët në fushën e asistencës së ndërsjelltë, sidomos në shkëmbimin e informacionit në kohë reale, si një proces shumë i rëndësishëm në  në luftën kundër trafiqeve të paligjshme.

Gjatë këtij takimi  u trajtuan pozitivisht rezultatet e deritanishme e projektit SEED, si dhe platforma e re për ndarjen e të dhënave dhe dokumenteve të parashikuara në Protokollin Shtesë 5 të Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë të Evropës Qendrore (CEFTA), në lidhje me lehtësimin e tregtisë, midis  administratave të vendeve përfituese, si Shqipëri,  Bosnjë-Hecergovinë, Kosovë, Mali i Zi dhe Serbi.

Dy administratat doganore janë tashmë pjesë e projektit  “INTERREG”,(pjesë e AXIS 4), i cili synon zhvillimin e aksesit ndërkufitar, reduktimin  me 50 %  të kohës së qëndrimit  të mallrave  në portet respektive.

U shqyrtuan  perspektivat për bashkëpunim të mëtejshëm në kuadër të programit TAIEX, në fushën  e inteligjencës, laboratorët  dhe në fushën e shkëmbimit të informacionit.

Ky takim i drejtorëve të përgjithshëm u organizua në kuadër të raporteve shumë të mira që karakterizojnë marrëdhëniet midis Administratave Doganore të dy vendeve.

E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Jupi në 'Pa Protokoll': Gara e 'Rithemelimit' e njëanëshme! Bushati: Ka mbështetjen e bazës! Lumezi: Demokratët të bashkohen pa Bashën e Berishën