Geri Kokalari: Mediu hëngri byrekun e nënës sime, ndërsa ndërronte orët e dorës mbi 10 mijë dollarë secila! Takoi me urgjencë Shkëlzenin, pasi NYT i shkoi në zyrë

Geri Kokalari: Mediu hëngri byrekun e nënës sime, ndërsa ndërronte orët e dorës mbi 10 mijë dollarë secila! Takoi me urgjencë Shkëlzenin, pasi NYT i shkoi në zyrë

Fatmir Mediu, Shkëlzen Berisha dhe Geri Kokalari

Në një intervistë botuar në Dita, aktivisti i njohur shqiptaro-amerikan Geri Kokalari flet për njohjen me Fatmir Mediun, ish-ministri i Mbrojtjes i përfshirë në shpërthimin e tmerrshëm të Gërdecit, rikthyer për hetim nga SPAK, pas marrjes të pandehur të Fatmir Mediut.

Gjëja që më bëri më shumë përshtypje në lidhje me Fatmirin atë kohë ishte koleksioni i tij mbresëlënës i orëve të dorës. Më kujtohet kur e shihja duke sistemuar, vendosur e përzgjedhur ato orë që vlerësoj se kishin vlerë mbi 10,000 dollarë secila. Pyetja që mbetej pa përgjigje në mendjen time ishte se nga i mori ai paratë për të blerë ato orë?

Më pas lexova lidhjet midis trafikantit të drogës Gazmend Mahmutaj dhe Fatmir Mediut. Ndërsa shërbente si Ministër i Mbrojtjes, Mediu vuri Kasem Mahmutaj, vëllain e Gazmendit, në krye të depove të municioneve në Shqipëri, përfshirë një që i siguronte municion AEY-së Fasë Gërdecit”.

Kokalari tregon edhe një episod mes Mediut dhe gazetarit amerikan që hetoi Gërdecin, ku përmend Shkëlzenin, që u thirr sot nga SPAK:

“Ndihmova futjen në kurth të  Mediut nga Nicholas Wood, një reporter i New York Times i cili punoi në artikullin e AEY.

Për shkak të egos së tij të tejfryrë, Mediu me naivitet mendoi se po intervistohej nga New York Times për ngjitjen e Shqipërisë në NATO dhe çështje të tjera. Por Wood e kapi gafil atë me pyetje dhe dokumente në lidhje me AEY dhe Gërdecin.

Wood më tha më pas se Mediu u bë i bardhë në fytyrë sikur të kishte parë një fantazmë. Ishte pa dyshim një nga surprizat më të mëdha të jetës së Mediut.

Pak pas intervistës, unë u kontaktova nga një gazetar i njohur shqiptar i cili më tha se Mediu dhe Shkëlzen Berisha ishin në kafe së bashku.

Ndoshta ata thjesht po diskutonin për motin ose për një ndeshje futbolli, por mu duk shumë e çuditshme që menjëherë pasi Mediu u godit nga një rrufe që e minonte pozicionin e tij si Ministër i Mbrojtjes, gjeti kohë për të vrapuar në një takim me një djalosh i cili tani pretendon se nuk kishte asnjë lidhje me AEY ose Gërdecin”./Gazeta Dita.

S.C/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Nebra: 28/01/2023 14:47

  Bastard amerike

  Përgjigju
 • Xholi: 28/01/2023 09:06

  Është bër sy peshkaqeni sikur është personalitet në krye të medjave paçavure. Në një koh që xen berisha është një hajdut ordiner një shëmtyr e gjall. Mjer Shqipria mjer.

  Përgjigju
 • kavajsi: 28/01/2023 08:54

  Paske qene burre shume i mire ti Geri ! Eshte mekat qe ti ben pjese ne familjen Kokalari.Besoj se punen e provokatorit e ke kryer qe ne kohen e diktatures. Un kam njohur nje familje Kokalari ne Kavaje me emrat Platon, Vera, dhe e shoqja Bibika por qe ishin njerez te mrekullueshem dhe nuk jane marre kurre me spiunlleqe e thashetheme si ty.

  Përgjigju
 • Joli: 27/01/2023 18:08

  Po per kafen ne Ramen pas asaj me Shkelzenin nuk te tha gje ai "miku"??

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

14 Maji, PD nuk do të ketë kandidatë në Durrës, Elbasan dhe në Shkodër

14 Maji, PD nuk do të ketë kandidatë në Durrës, Elbasan dhe në Shkodër