Gëzim Nika i zhgënjyer: Në Shqipëri, s’kam marrë asnjë çmim, publikut shqiptar ia "ha zemrën"

Kur u largua nga Shqipëria në 1997-ën, Gëzim Nika iku i mërzitur sepse e donte shumë vendlindjen. Sot pas 20 vitesh në SHBA dhe 35 vite karrierë, legjenda e këngëve patriotike shqiptare, shprehet i zhgënjyer për mungesën e vlerësimit ndaj tij. I ftuar në emisionin “Rreze Dielli” në Report TV, Nika tregoi se si në Neë York e kanë vlerësuar me dhjetra çmime prestigjoze por nuk është ndjerë kurrë i vlerësuar në atdheun e tij.

Kam disa çmime nga “Zëri i Amerikës”, nga Asambleja e Neë York-ut, nga konteja ku jetoj. I falenderoj shumë se të jetë 1 dhjetori dita e Gëzim Nikës, për mua është një gjë shumë e madhe. Po jam kurioz, me pas këndu “O Greqi o nëna ime”, “O Indi, o Kinë”, çfarë vlerësimi do kisha?

Gëzim Nika, këngëtar

Nika ka titullin “Mjeshtër i Madh” pas kërkesës së bërë nga komuniteti shqiptar në SHBA për ta vlerësuar atë. Por duket se këngëtari i mirënjohur, e ka peng që nuk u vlerësua përsa kohë ishte në Shqipëri, pavarësisht kontributit të tij artistik.

A e dini një gjë. Unë nuk kam marrë kurrë rrogë për artin në Shqipëri. Nuk më vjen keq për pagesën, por është çështje vlerësimi. Në Shqipëri nuk kam marrë asnjë çmim. E falenderoj Presidentin për titullin Mjeshtër i madh, por edhe atë e kam marrë kur isha në Amerikë. Në Shqipëri asnjë çmim nuk kam marrë. Ky ka qenë vlerësim i edukimin të komunitetit tonë, se të edukon Amerika. Nga publiku shqiptar nuk kam asnjë vërejtje, i dua fort, ia ha zemrën.

Gëzim Nika, këngëtar

Këngëtari i madh i këgëve  popullore shqiptare është vlerësuar 1 dhjetorin e viti që shkoi me Emblemën e Kristaltë nga drejtori i sektorit të Euro-Azisë në Zërin e Amerikës, Dr. elez Biberaj. Ky çmim ka ardhur me rastin e 35 – vjetorit të ngjitjes për herë të parë në skenë të këngëtarit. Në këtë 35- vjetor Mjeshtri i Madh Gëzim Nika është nderuar me një Proklamat nga asambleja e Neë York , nga ish-asambleisti Mark Gjonaj. Që pas 1 dhjetorit të vitit që shkoi 1 dhjetori është shpallur si “Dita e Gëzim Nikës”, për kontributin e tij të veçantë dhe për 35 vitet plot krijimtari.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

E pabesueshme! Futbollisti i Argjentinës bën tatuazh Messin duke prekur Kupën e Botës

E pabesueshme! Futbollisti i Argjentinës bën tatuazh Messin duke prekur Kupën e Botës