Gjellë me bishtaja, qumësht dhe vezë nga zonja Albana

Gjellë me bishtaja, qumësht dhe vezë

Përbërësit:

 • 1 kg bishtaja
 • 1-2 lgj gjalpë
 • 2 qepë
 • 3 vezë
 • 500 ml qumësht
 • ½ lgj miell
 • 1 lgj koncentrat
 • 1 gjethe dafine
 • 1 tufë bimë aromatike
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Pasi pastrojmë bishtajat i presim në gjysmë dhe i kaurdisim në një tigan me yndyrë. Shtojmë dhe qepën e grirë shumë imët dhe vazhdojmë kaurdisjen duke e ndihmuar zbutjen me pak kripë. I lemë bishtajat të ziejnë për pak minuta duke shtuar dhe një gjethe dafine. Rrahim vezët me qumështin dhe me pak miell, këtë masë e shtojmë tek bishtajat së bashku me bimët aromatike. Në fund rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe e lemë gatimin derisa qumështi me vezët të mpiksen.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Dioqeza Rashkë-Prizren konfirmon se grupi i armatosur ka hyrë në Manastirin e Banjskës: Në tempull dhe pelegrinë! Të maskuarit lëvizin nëpër oborr

Dioqeza Rashkë-Prizren konfirmon se grupi i armatosur ka hyrë në Manastirin e Banjskës: Në tempull dhe pelegrinë! Të maskuarit lëvizin nëpër oborr